facebook
Ale kino+
Śledztwo na cztery ręce Śledztwo na cztery ręce
MINISERIAL KRYMINALNY
Śledztwo na cztery ręce

O serialu

W szalonych latach 50. wystarczył pęd do przygody i jedno ogłoszenie w gazecie, by szukające nowego zajęcia małżeństwo z przedmieść znalazło się w samym centrum szpiegowskiej intrygi. Ale kino+ zaprasza na premierę najnowszych adaptacji kryminałów Agathy Christie. Sześcioodcinkowy miniserial "Śledztwo na cztery ręce" po raz pierwszy w polskiej telewizji, tylko w Ale kino+.

Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie - tak przewrotnie opowiadała o swoich inspiracjach Królowa Kryminału, niedościgniona Agatha Chrisite. We wrześniu tego roku przypadła 125. rocznica jej urodzin - mimo to jej proza wcale się nie starzeje, a wręcz przeciwnie. Chrisite wciąż pozostaje najpopularniejszą na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów, po którą sięgają kolejne pokolenia. Napisała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Szacuje się, że wydano ponad miliard jej książek w samym tylko języku angielskim oraz miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. Stworzyła kultowych detektywów - ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz niepozorną staruszkę pannę Marple. Pięć powieści poświęciła także perypetiom Tommy'ego i Tuppence Beresfordów, sympatycznego małżeństwa detektywów-amatorów. Byli jednymi z jej ulubionych postaci, które powołała do życia. Najnowszą adaptację dwóch powieści z serii o Tommym i Tuppence - "Tajemniczy przeciwnik" oraz "N czy M?" - pokaże premierowo Ale kino+ w miniserii "Śledztwo na cztery ręce". Na każdą ekranizację składają się trzy godzinne odcinki.

Cytat:

"Historie o Tommym i Tuppence przypominają trochę poszukiwanie skarbu – Agatha Christie nie ma sobie równych w budowaniu genialnych i błyskotliwych powieści. Doskonale wyczuwała, kiedy podgrzać atmosferę, kiedy zaskoczyć, kiedy przerazić, a kiedy zadowolić czytelnika. Miała niezwykły dar - wielu współczesnych pisarzy i scenarzystów mogłoby się od niej uczyć warsztatu."

Zinnie Harris, jedna ze scenarzystek serialu "Śledztwo na cztery ręce"

Postaci:

Tuppence Beresford – jest pełna życia i energii, uwielbia przygody, rozwiązywać zagadki i prowadzić amatorskie śledztwa. To ona zazwyczaj namawia Tommy'ego, aby angażowali się w różnego rodzaju prywatne dochodzenia.
W Tuppence wciela się Brytyjka, którą widzowie Ale kino+ znają z serialu kryminalnego "Fortitude". Początki jej kariery przypadają na występy w teatrze, w takich sztukach jak "Gethsemane" i "Punk Rock" – za tę drugą zdobyła nagrodę Manchester Evening News Award dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Zagrała też w filmie pełnometrażowym "Robin Hood" Ridleya Scotta, jednak prawdziwa popularność przyszła w 2012 roku wraz z serialem "Z pamiętnika położnej" (Call the Midwife).

Tommy Beresford – jest przeciwieństwem żony, a tym samy tworzy z nią uzupełniający się duet idealny: twardo stąpa po ziemi, nie lubi bujać w obłokach ani poszukiwać wrażeń.
Grający Tommy'ego brytyjski aktor David Walliams pokazał się w "Śledztwie na cztery ręce" ze strony, która mogła zaskoczyć wielu widzów, utożsamiających go głównie z produkcjami komediowymi. Międzynarodowy sukces osiągnął dzięki serii skeczy "Mała Brytania" (Little Britain) i "Come Fly with Me" - zarówno w nich grał jak i współtworzył do nich scenariusze. Krytycy chwalili jego role w serii o przygodach panny Marple (Agatha Christie's Miss Marple), czy filmie "Opowieść Mary" (Capturing Mary) Stephena Poliakoffa. Jest laureatem m.in. Nagrody BAFTA, RTS Award, NTS Award. W 2013 otrzymał Evening Standard Theatre Award za występ w sztuce "Sen nocy letniej" w reżyserii Michaela Grandage'a. Ma za sobą również role w filmach fabularnych, jak "Kolacja dla palantów (Dinner for Schmucks), "Prawdziwa historia króla skandali" (The Look of Love) Michaela Winterbottoma czy "Wielkie nadzieje" (Great Expectations) Mike'a Newella. Poza aktorstwem Walliams spełnia się jako pisarz – jest autorem bestsellerowych książek dla dzieci, które w samej tylko Wielkiej Brytanii sprzedały się w nakładzie 3 milionów egzemplarzy.

W serialu ważnymi bohaterami są również:

Carter (James Fleet) – szef brytyjskiego wywiadu MI5, a jednocześnie wujek Tommy'ego, który pomaga bohaterom prowadzić śledztwa.

Albert (Matthew Steer) – przyjaciel Tommy'ego z czasów wojny. Jest genialnym chemikiem a z jego pomocy i umiejętności detektywi nierzadko korzystają.

Twórcy:

Edward Hall to popularny na Wyspach reżyser teatralny, wystawiał m.in. Szekspira oraz takie sztuki jak "Mąż idealny" (I) Oscara Wilde'a, czy "Kto się boi Virginii Woolf?" (Who's Afraid of Virginia Woolf?) Edwarda Albee. W 2010 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego w Hampstead Theatre. Współpracuje również z brytyjską telewizją – zrealizował m.in. serial "Restless" oraz współreżyserował seriale "Kingdom" oraz "Downtown Abbey".

Scenarzystki:

Trzy pierwsze odcinki serialu – czyli ekranizację powieści "Tajemniczy przeciwnik" – napisała Zinnie Harris, reżyserka i scenarzysta, absolwentka Oxfordu, laureatka nagrody Arts Foundation Award for Playwriting za 2014 rok. Scenariusz do "N czy M?", czyli odcinków 4-6, wyszedł spod pióra Claire Wilson, absolwentki Screen Daily's UK stars of Tomorrow.

Agatha Christie – Królowa Kryminału:

W 1955 roku Agatha Christie została pierwszą laureatką Nagrody Grand Master Award – najwyższego i najbardziej prestiżowego odznaczenia przyznawanego autorom powieści kryminalnych przez amerykańskie stowarzyszenie Mystery Writers of America. W listopadzie 2013 roku została okrzyknięta "najlepszą autorką kryminałów wszech czasów" przez brytyjskie stowarzyszenie Crime Writers' Association. Od jej debiutu w 1920 roku nakłady jej powieści nigdy się nie wyczerpały.

Agatha Christie w liczbach:

 • Ponad 2 miliardy sprzedanych książek na całym świecie
 • 80 powieści i opowiadań kryminalnych
 • 18 sztuk teatralnych
 • Ponad 120 godzin ekranizacji
 • Autorka najczęściej tłumaczona na języki obce - jak dotąd żaden pisarz nie pobił tego rekordu
 • 35 filmów pełnometrażowych opartych na jej twórczości
 • 22 komiksy

Agatha Christie poświęciła Tommy'emu i Tuppence pięć powieści kryminalnych:

 • "Tajemniczy przeciwnik"
 • "Śledztwo na cztery ręce"
 • "N czy M?"
 • "Dom nad kanałem"
 • "Tajemnica Wawrzynów"

Emisje