ALE KINO+
Z RUBRYKI KRYMINALNEJ
(ANNIKA BENGTZON: Crime Reporter)
serial kryminalny, Szwecja 2012
re?yseria: Agneta Fagerström-Olsson, Ulf Kvensler
obsada: Björn Kjellman, Leif Andree, Malin Crépin

"Niezależność bohaterki Hoega ze 'Smilli w labiryntach śniegu', wymieszana z przenikliwością i szczerością Clarice Sterling z 'Milczenia owiec' " - taki lapidarny przepis na bohaterkę serialu "Z rubryki kryminalnej" podaje brytyjski "Daily Express". Serial powstał na podstawie bestsellerowych powieści szwedzkiej gwiazdy kryminału, Lizy Marklund. W tytułowej roli obsadzono skandynawską "dziewczynę z sąsiedztwa" - Malin Crépin.

W ciągu kilku dekad Skandynawia stała się, zarówno na polu literackim, jak i serialowym, epicentrum współczesnego kryminału, a postacie takie jak: Wallander, Irene Huss, czy Erika Falck zawładnęły wyobraźnią miłośników zagadek kryminalnych i niepowtarzalnego klimatu na całym świecie. O ile jednak bohaterami tego typu powieści są zazwyczaj detektywi, policjanci lub policjantki, wybór Lizy Marklund - niegdyś dziennikarki, a dziś jednej z najjaśniejszych gwiazd szwedzkiego "czarnego kryminału" - padł na przedstawicielkę czwartej władzy, czyli mediów. W tym sensie "Z rubryki kryminalnej" świetnie współgra z nurtem seriali analizujących wielowymiarowy wpływ współczesnych mediów na społeczeństwo, takich jak choćby amerykański "Newsroom", według scenariusza Aarona Sorkina.

Annika Bengtzon, dziennikarka sztokholmskiej popołudniówki "Kvällspressen" odziedziczyła nazwisko po byłym i bardzo cenionym przez Marklund szefie, a imię po jej córce. Ekranową twarz Annika zawdzięcza natomiast szwedzkiej aktorce młodego pokolenia, Malin Crépin. Intensywnie rozwijającej karierę Crépin udało się koncertowo wygrać najważniejsze cechy bohaterki; jej bystry umysł, upór i determinację. W kolejnych częściach 5 odcinkowego serialu Annika tropić będzie m.in. kulisy morderstwa w pełnym intryg światku telewizyjnych celebrytów, zaskakujące powiązania osób ze szczytów władzy ze śmiercią pewnej striptizerki, nowe fakty dotyczące ataku terrorystycznego sprzed lat i rodzinne sekrety pozornie idealnych policjantów.

Marklund twierdzi, że wymyślona przez nią postać dociekliwej dziennikarki towarzyszyła jej niemal od dzieciństwa. Być może, dlatego właśnie Annika jest tak wielowymiarowa, a pozorne sprzeczności: jak nieuleczalny upór w dążeniu do prawdy, nieustanny pościg za świetnym newsem i jednoczesna chęć płynnego połączenia życia prywatnego z zawodowym, czyni ją jeszcze bardziej wiarygodną. Z pewnością pisarka tworząc swoją bohaterkę korzystała z własnych doświadczeń - przez wiele lat pracowała jako reporterka i pisząc powieści nadal chętnie sięga do dziennikarskiego warsztatu, zwłaszcza na etapie reaserchu. O tym, jak przekonującą postać udało się wykreować Lizie Marklund wiele mówi także opinia innego pisarza, guru literatury kryminalnej - Jeffrey'a Deavera, twórcy takich hitów, jak sfilmowany przez Philipa Noyce'a "Kolekcjoner kości": "Dziennikarka śledcza Annika Bengtzon to typ postaci, jaki cenię [.]. Jest bezkompromisową profesjonalistką, którą mobilizuje ambicja, ale i moralny nakaz ujawniania prawdy. Jest matką i jest jednocześnie kobietą niepewną i delikatną, taką, jacy stajemy się wszyscy na mglistych terytoriach miłości i partnerstwa. Jednym słowem; ona jest prawdziwa. Ona jest nami. Albo jest taka, jacy chcielibyśmy być".

Ekranizacji cyklu Marklund podjęło się szwedzko-duńskie Yellow Bird Productions. Wytwórnia założona przez Henninga Mankella, jednego ze szwedzkich kryminalnych tuzów, specjalizuje się w ekranizacjach kryminałów z kraju Ikei. Ich mottem jest: "przerabiamy bestsellery na blockbustery". I nie ma tym przesady. Na koncie mają takie sukcesy jak "Millennium" z charyzmatyczną Noomi Rapace w roli Lisbeth Salander oraz "Wallandera" (zarówno szwedzkiego jak i brytyjskiego, którym współprodukowali). W przypadku powieści Lizy Marklund - sprzedanych na całym świecie w ponad 13 milionach egzemplarzy - zdecydowano się na realizację aż sześciu z dziewięciu tomów. Pierwsza część cyklu, "Testament Nobla", powstała jako film kinowy i weszła na szwedzkie ekrany w marcu 2012. Pięć pozostałych z tworzy nowoczesny, energetyczny serial, którego emisję Ale kino+ rozpocznie w listopadzie.