Ale kino+
Co kryje prawda
NEWSY FILMOWE. Janusz Gajos zakochany w Toruniu. Ruszył festiwal Tofifest

NEWSY

Janusz Gajos zakochany w Toruniu. Ruszył festiwal Tofifest

To był dzień Janusza Gajosa na toruńskim festiwalu Tofifest. Gala otwarcia imprezy upłynęła pod znakiem specjalnej nagrody przyznanej przez festiwal temu wielkiemu aktorowi.

Złoty Anioł za wkład w sztukę aktorską i niepokorność twórczą trafił w ręce Gajosa, a festiwal otworzył tegoroczny Oscar z Japonii - "Pożegnania" / "Okurubito".

"Od wczoraj jestem w Toruniu. Od wczoraj jestem zakochany w tym mieście" - mówił na gali otwarcia Janusz Gajos. W dłoniach trzymał statuetkę Złotego Anioła przyznanego przez Tofifest.

Wcześniej Gajos spotkał się z widzami festiwalu. Opowiadał m.in. o swoim stosunku do roli Janka Kosa z "Czterech pancernych" podkreślając, że chociaż kiedyś zamknęła mu ona na wiele lat drogę do rozwoju aktorskiego, dzisiaj patrzy na nią już bez emocji. "Wiele innych ról mnie wtedy ominęło. Jak to mawiam, 'przejechałem je na czołgu'" - opowiadał. Mówił też o swoim podejściu do kształtowania roli - podkreślał, że kreując postać nie zatraca się w niej, ani nie podporządkowuje jej swojej prawdziwej osobowości: "to raczej tworzenie nowej postaci na podstawie wrażliwości prawdziwego Gajosa" - mówił.

Opowiadał też o swojej roli w najnowszym filmie Janusza Morgensterna "Mniejsze zło" gdzie gra ojca głównego bohatera. Film oparty jest na powieści Janusza Andermana. Akcja ulokowana w latach 80. opowiada o młodym pisarzu, który odnosi sukces ale musi zapłacić za to cenę konformizmu życiowego. Gajos podkreślał, że nadszedł już czas na opowieści o tamtych latach. Mówił, że do niedawna była to zbyt świeża historia i reżyserzy obawiali się mówić o niej, ale teraz można już uzyskać odpowiedni dystans. A o tamtych czasach zdaniem gościa Tofifest opowiadać można i trzeba.

Na Gajosa czekała też nietypowa niespodzianka - na festiwalowej gali beatboxerzy z śląskiej formacji Bzzzt Sound System wykonali dla niego specjalną beatboxerską wersję "Deszczy niespokojnych" - piosenki tytułowej "Czterech pancernych".

Wśród gości festiwalowej gali znaleźli się Jadwiga Jankowska-Cieślak, Małgorzata Kożuchowska i Jan Nowicki, którzy będą na festiwalu prezentowali swoje ostatnie filmy.

Festiwal otworzył pokaz filmu "Pożegnania / Okuribito" tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w reżyserii Yoiro Takity z Japonii. To nostalgiczna opowieść o młodym wiolonczeliście, którego orkiestra rozpada się, a on wraca do rodzinne miejscowości. Podejmuje tam pracę w tradycyjnym, japońskim domu pogrzebowym jako "przeprowadzacz dusz". Film obsypany nagrodami w tym 11 trofeami Japońskiej Akademii Filmowej. Już niedługo w Stopklatce przedstawimy naszą recenzję tego filmu.

Dziś ruszają regularne projekcje filmowe na Tofifest. W czterech kinach, zaprezentowane zostanie przez osiem dni łącznie 200 filmów z kilkudziesięciu krajów świata.

Więcej na WWW.TOFIFEST.PL

27 czerwca 2009, opr. KS na podstawie materiałów organizatora

© Stopklatka Sp. z o.o.


SZUKAJ NEWSA

rok
miesiąc
słowa kluczowe


NEWSYPREMIERY