Ale kino+
alekino+
NEWSY FILMOWE. Polski box office. Przebudzenie

NEWSY

Polski box office. Przebudzenie

Niestety, to tylko tytuł najpopularniejszego filmu minionego weekendu. W kinach bowiem widzów wciąż mało. W tym tygodniu weekendowa frekwencja nie przekroczyła 300 tysięcy osób. Ale "Przebudzenie" (film) sprzedaje się dobrze.

Można narzekać na niską frekwencję w kinach, ale taka jest niestety specyfika wakacji, a zwłaszcza ostatniego ich miesiąca. Wystarczy powiedzieć, że w latach 2001 - 2008 weekendowa frekwencja w sierpniu nigdy nie przekroczyła 400 tysięcy osób, zaś 300 tysięcy jedynie siedmiokrotnie (na 39 weekendów). W tym tygodniu widownia w polskich kinach sięgnęła 289 tysięcy osób.

Mimo niskiej frekwencji dwa premierowe tytuły zaprezentowały się bardzo dobrze. Najpopularniejszym filmem weekendu zostało "Przebudzenie". Thriller z Haydenem Christensenem i Jessicą Albą w Stanach Zjednoczonych sprzedał się bardzo słabo. Zgromadził niespełna 15 milionów dolarów. Tyle samo zarobił poza Ameryką. A więc klapa. Jednak w Polsce "Przebudzenie" sprawiło sporą niespodziankę.

Podczas premierowego weekendu "Przebudzenie" obejrzało 44 155 osób. Średnia na kopię sięgnęła 736 widzów. Jest to rezultat lepszy m.in. od otwarcia "Zdarzenia" (39,6 tysiąca sprzedanych biletów), "Irona Mana" (32,1 tysiąca) czy premiery minionego tygodnia "[Rec]" - 38,7 tysiąca osób.

Druga premiera bieżącego tygodnia "Podróż do wnętrza Ziemi 3D" wywalczyła piątą pozycję - 24 133 widzów. Miejsce i rezultat otwarcia na pierwszy rzut oka może nie robi wrażanie, ale dodajmy od razu, że są to wyniki osiągnięte na zaledwie 16 kopiach. Stąd średnia na kopię bardzo wysoka - 1 508 osób. Możemy więc założyć, że "Podróż do wnętrza Ziemi 3D" notować będzie małe spadki popularności.

"Podróż do wnętrza Ziemi 3D" jest trzecim trójwymiarowym filmem, który trafił w Polsce do zwykłych multipleksów (do listopada ubiegłego roku obrazy 3D można było oglądać tylko w kinach IMAX). Jednak pierwszym filmem fabularnym, który wyświetlany jest wyłącznie w kopiach cyfrowych.

Premierą dla nowej trójwymiarowej technologii był "Beowulf". Obraz zgromadził na starcie 48,4 tysiąca widzów, ale tylko kilka kin pokazywało film w trójwymiarze ("Beowulf" wyświetlany był w sumie w 72 kopiach). Na początku kwietnia w 16 "zwykłych" multipleksach oraz w kinach typu IMAX pojawił się "U2 3D". Zapis koncertu słynnej irlandzkiej grupy podczas premierowego weekendu w multipleksach obejrzało 11,2 tysiąca widzów (średnia na kopię - 702 osoby). Pierwszym poważnym sprawdzianem nowej technologii miała być jednak "Podróż do wnętrza Ziemi 3D". Niestety, przygodowa produkcja, podobnie jak "U2 3D", trafiła tylko do 16 kin . Możliwość obejrzenia filmu w trójwymiarowej technologii wciąż pozostaje mocno ograniczona. Na razie na rynku kinowym nie zapowiada się więc na rewolucję. Przynajmniej do października, kiedy to na ekranach pojawi się komputerowa animacja "Wyprawa na Księżyc 3D".

Trzecią nowością minionego weekendu były "Krowy". Hiszpańską produkcję na jednej kopii obejrzało 281 osób.

Po dwóch tygodniach pozycję lidera stracił "Mroczny rycerza" (drugie miejsce). Obraz Christophera Nolana zgromadził dzisiaj 41 961 widzów. Spadek popularności okazał się dokładnie taki sam, jak podczas poprzedniego weekendu - 38%. Po 17 dniach wyświetlania na koncie "Mrocznego rycerza" znajduje się 367,3 tysiąca osób. Jak na ekranizację komiksu w polskich kinach to bardzo dobry, wręcz rewelacyjny wynik, ale jak na "Mrocznego rycerza" (w kontekście popularności tego filmu w innych krajach) - tylko przeciętnie.

Oczywiście trzeba docenić fakt, że obraz Nolana stanie się jedną z najpopularniejszych ekranizacji komiksu w polskich kinach. Być może najpopularniejszą pośród hollywoodzkich produkcji. Dla porównania "Batman - Początek" zgromadził w sumie około 200 tysięcy widzów, "Batman" z 1989 roku - 346,6 tysiąca widzów, "Spider-Man" (najlepszy wynik z serii) - 408,6 tysiąca widzów. Na razie wyzwaniem jest "Batman Forever" (1995) - 438,5 tysiąca sprzedanych biletów.

Po raz ostatni porównujemy ze sobą wyniki "Mrocznego rycerza" i "Mumii: Grobowca Cesarza Smoka". Sprawa zwycięstwa wydaje się już bowiem rozstrzygnięta (mimo, że podczas trzeciego weekendu "Mumia" uzyskała lepszy wynik).

"Mumia" ~~~~~~~~~~~~~~~~~~ "Mroczny rycerz"

Otwarcie - 109,8 tysiąca - 110,2 tysiąca

II weekend - 59,4 tysiąca - 68,1 tysiąca

Po 10 dniach - 241,7 tysiąca - 278,4 tysiąca

III weekend - 45 tysięcy - 42 tysiące

Po 17 dniach - 323,3 tysiąca - 367,3 tysiąca

W czasie ostatniego weekendu "Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka" zgromadziła 24 445 osób (czwarta pozycja). W sumie na jej koncie - 372,6 tysiąca widzów.

Najniższe miejsce na podium zajął w tym tygodniu "Wall-E" (26 270 sprzedanych biletów). Wciąż więc w pierwszej trójce, mimo, że animacja jest już wyświetlana od sześciu tygodni. Przez ten czas produkcja Pixara zebrała 589,3 tysiąca widzów. Daleko za konkurencyjną animacją "Kung Fu Panda", która ma już na koncie 1 121 082 widzów. Podczas minionego weekendu - 20 532 osoby (siódma pozycja).

Dziesięć najpopularniejszych animacji w naszym kraju:

1. "Shrek 2" (DreamWorks) - 3,39 miliona widzów.

2. "Shrek Trzeci" (DreamWorks) - 3,33 miliona widzów.

3. "Król Lew" (Disney) - 2,72 miliona widzów.

4. "Epoka lodowcowa 2" (20th Century Fox) - 1,95 miliona widzów.

5. "Gdzie jest Nemo" (Disney / Pixar) - 1,6 miliona widzów.

6. "Shrek" (DreamWorks) - 1,5 miliona widzów.

7. "Madagaskar" (DreamWorks) - 1,36 miliona widzów.

8. "Pocahontas" (Disney) - 1,34 miliona widzów.

9. "Mój brat niedźwiedź" (Disney) - 1,17 miliona widzów.

10. "Kung Fu Panda" (DreamWorks) - 1,12 miliona widzów.

Szósta pozycja dla filmu "[Rec]". Spadek popularności podczas drugiego weekendu nie był duży (40%), ale jednak uniemożliwi przekroczenie dwustutysięcznego pułapu. "[Rec]" uzyska więc trochę słabszy wynik niż "Sierociniec" (oba filmy hiszpańskie), co nie oznacza, że nie osiągnął w polskich kinach sukcesu. Na razie na jego koncie 95,5 tysiąca widzów, a podczas weekendu jeszcze - 23 421 sprzedanych biletów.

Sukces w polskich kinach odniosła także kolejna produkcja Judda Apatowa "Chłopaki też płaczą". W ciągu 17 dni komedię obejrzało 118,6 tysiąca osób (podczas minionego weekendu na dziewiątym miejscu - 16 639 widzów).

Pierwszą dziesiątkę zestawienia polskiego box office'u znajdziecie tutaj.

Premiery najbliższego weekendu: "Mamma Mia!" - przebojowy musical z piosenkami zespołu ABBA; "Małpy w kosmosie" - animacja komputerowa; "Niebo nad Paryżem" - francuska produkcja z Juliette Binoche; "Złodzieje" - dramat z Hiszpanii.

27 sierpnia 2008, Redakcja. Na podstawie liczb z www.boxoffice.pl

© Stopklatka Sp. z o.o.


SZUKAJ NEWSA

rok
miesiąc
słowa kluczowe


NEWSYPREMIERY