Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 10 DNI DO WOJNY

10 DNI DO WOJNY

10 Days To War
dramat, Wlk. Brytania, 2008
reżyseria: Bruce Goodison, David Belton
obsada: Kate Ashfield, Kenneth Branagh, Michael Elwyn, Ron Cook, Stephen Rea
Premiera w Ale kino+: 28.07.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 105 miejsce w rankingu
10 DNI DO WOJNY

Kontrowersyjny projekt stacji BBC odtwarzający w rzeczywistym czasie najważniejsze wydarzenia towarzyszące inwazji na Irak, znane do tej pory jedynie z prasowych relacji.

20 marca 2003 roku Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyruszyły na wojnę, w której zginęło tysiące Irakijczyków, miliony zostało uchodźcami, a większość irackich miast obróciła się w ruinę. "10 dni do wojny" to bezkompromisowe spojrzenie na okoliczności tej decyzji i jej pierwsze skutki. Osiem przełomowych wydarzeń, które łączą perspektywę prywatną i polityczną, oglądamy w czasie rzeczywistym. W scenerii historycznej przyglądamy się zwyczajny ludzkim dramatom, rozgrywającym się w cieniu wielkiej, międzynarodowej polityki. Widzimy zatem Tony'ego Blaira, który musi skonfrontować się z protestującymi przeciwko wojnie kobietami, a jednocześnie poznajemy rządową prawniczkę, która z powodów osobistych decyduje się zakończyć karierę zawodową. W północnym Iraku przyglądamy się spotkaniu religijnych i politycznych przywódców, którzy rozprawiają na temat rządów, jakie zaprowadzą po wojnie. Widzimy też, z jaką odwagą iracka społeczność sprzeciwia się radykalnym islamistom, kiedy ci werbują wśród nich mężczyzn do dżihadu. Stephen Rea gra generała Tima Crossa, człowieka z poczuciem misji, który podróżuje z Iraku do Londynu, aby przekazać rządowi bardzo złe wieści. Kenneth Branagh zaś wciela się w pułkownika Tima Collinsa, który w przeddzień inwazji wygłosił słynne przemówienie: "Idziemy, żeby wyzwalać, nie żeby podbijać. Nie będziemy wieszać naszych flag w tym kraju. Wkraczamy do Iraku, żeby wyzwolić lud i nie będziemy wieszać amerykańskiej flagi na tej starożytnej ziemi. Okażcie jej szacunek".

Zrealizowany w piątą rocznicę inwazji na Irak nowelowy film "10 dni do wojny" jest jednym z najbardziej ryzykownych i kontrowersyjnych projektów BBC. Przed emisją filmu na antenie (pokazywany był w ośmiu 12-minutowych odcinkach) stacja zdecydowała się uprzedzić komentarze własnym oświadczeniem: "Ten projekt może wywołać kontrowersje, ale mamy nadzieję, że przede wszystkim sprowokuje nową, świeżą dyskusję o wojnie w Iraku. Zwłaszcza na temat, który - jak sądzimy - najbardziej interesuje naszych widzów: jakie okoliczności towarzyszyły podjęciu decyzji o wysłaniu brytyjskich i amerykańskich wojsk do Iraku". Założeniem "10 dni do wojny" było fabularne odtworzenie prawdziwych sytuacji, które rozegrały się za zamkniętymi drzwiami: wewnątrz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, siedziby ONZ, w Izbie Gmin czy na granicy irackiej, tuż przed przekroczeniem jej przez wojska koalicji. Napisanie scenariusza "10 dni do wojny" producenci zlecili dramaturgowi Ronanowi Bennettowi, który - jak się okazało - w niektórych sprawach musiał przeprowadzić solidne polityczne śledztwo. Wspominał też swoje spotkanie z prawdziwym Timem Collinsem (w filmie doskonale zagrał go Kenneth Branagh), który ponoć miał mu powiedzieć, że o początku wojny dowiedział się z telewizji, a kiedy wsiadł w pośpiechu do swojego jeepa, żeby zebrać wojska, jego kierowca zapytał: "Pułkowniku. Nie chciałbym być śmieszny, ale dlaczego my to robimy?". Oprócz Branagha producentom udało się zaangażować do projektu m.in. Stephena Rea i Patricka Malahide'a znanego m.in. z "Powrotu do Brideshead".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...