Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 100 KAMER VON TRIERA

100 KAMER VON TRIERA

Von Trier's 100 Eyes
dokument, Dania, 2001, 56 min.
reżyseria: Katia Forbert Petersen

Premiera w Ale kino+: 14.05.2003 r.
343

Dokument przedstawiający niezwykłe kulisy powstawania "Tańcząc w ciemnościach". Kontrowersyjny film Larsa von Triera wygrał w 2001 r. festiwal w Cannes w wyjątkowo gorącej atmosferze - przez jednych uznawany był za arcydzieło, przez innych zaś za cyniczną manipulację emocjami widzów.

"100 kamer Larsa von Triera" ukazuje niecodzienny warsztat pracy duńskiego reżysera, w tym słynne już w świecie filmowym ujęcia z wykorzystaniem tytułowych 100 kamer cyfrowych naraz, dzięki którym "Tańcząc w ciemnościach" podbiło publiczność swoją oryginalną stroną wizualną.

LARS VON TRIER jest jednym z najwybitniejszych twórców filmu autorskiego, artystycznym radykałem, cieszącym się zasłużoną sławą rewolucjonisty współczesnego kina. Trudno przecenić wpływ jaki na młodych filmowców na całym świecie wywarł inspirowany przez von Triera manifest nowego filmowego naturalizmu, Dogma 95. Duński reżyser i zgromadzeni wokół niego wyznawcy zasad Dogmy stworzyli najwyraźniejszy nurt artystyczny w kinie przełomu XX i XXI wieku.

Von Trier jest jednak nie tylko wybitnym reżyserem, ale też wytrawnym manipulatorem. Duński filmowiec niezwykle starannie buduje swój wizerunek i legendę - począwszy od "von", które dopisał do swojego nazwiska, skończywszy na najróżniejszych mistyfikacjach, celowo rozsiewanych plotkach i opowieściach na własny temat, którymi obficie raczy światowe media. Larsa von Triera nie można brać do końca poważnie, ponieważ nigdy nie wiadomo, w którym miejscu kończy się prawda, a zaczyna precyzyjnie zbudowana przez reżysera fikcja.

Dotyczy to również, a może szczególnie, "100 kamer Larsa von Triera". Wyreżyserowany przez urodzoną w Polsce Katię Forbert Petersen film został, w odróżnieniu od takich poświęconych von Trierowi dokumentów jak "Tranceformer" czy "Upokorzeni", zrealizowany w Zentropie, założonym przez samego von Triera studiu filmowym, które produkuje wszystkie filmy mistrza i uważane jest za kwaterę główną ruchu Dogmy 95. Konsekwencje tego faktu są dwojakie. Po pierwsze Katia Petersen miała niemal nieograniczony dostęp do planu zdjęciowego "Tańcząc w ciemnościach" i zyskała unikalną możliwość wejścia z kamerą tam, gdzie von Trier innego reżysera by nie wpuścił. Po drugie trzeba pamiętać, że i von Trier i Zentropa znani są z niekonwencjonalnego marketingu i wyrafinowanych prowokacji. Oglądając "100 kamer Larsa von Triera" należy zdawać sobie sprawę, że znajdujemy się na terytorium przebiegłego Duńczyka, i podobnie jak w jego filmach fabularnych, wszystko co tu zobaczymy i usłyszymy może być użyte przeciwko nam.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...