Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 13 TZAMETI

13 TZAMETI


thriller, Francja/Gruzja, 2005, 89 min.
reżyseria: Gela Babluani
obsada: Aurelien Recoing, Aurélien Recoing, Fred Ulysse, George Babluani, Pascal Bongard
Premiera w Ale kino+: 6.09.2007 r.
5.00
343
10 głosy | 255 miejsce w rankingu

Utrzymana w duchu filmów Tarantino historia piekielnej gry, której bohater jest tylko pionkiem uzależnionym od decyzji kogoś, dla kogo zupełnie się nie liczy.

Sebastian (George Babluani), naiwny chłopak z emigranckiej rodziny, zarabia na życie naprawiając dachy. Przypadkiem staje się świadkiem śmierci gangstera - morfinisty Jean-Francois Godona (Philippe Passon), który wcześniej przechwalał się, że ma kopertę z niezawodną instrukcją, jak zarobić mnóstwo pieniędzy. Po jego śmierci Sebastian kradnie kopertę i - podając się za zmarłego - wyrusza do Paryża. Ślepo wierzy wskazówkom, które znajduje w liście, nie mając świadomości, że każdy jego krok od początku jest śledzony. Wypełniając kolejne instrukcje odkrywa koszmarny świat, stworzony przez zdegenerowany, chory umysł, w którym pośród chaosu i wszechobecnego zła podejmuje walkę o własne życie. Aby je uratować musi wziąć udział w morderczej grze, w której jest tylko pionkiem uzależnionym od decyzji kogoś, dla kogo zupełnie się nie liczy.

Francusko-gruziński thriller, utrzymany w duchu filmów Quentina Tarantino, zachwycił publiczność, która premierę filmu oglądała na festiwalu w Wenecji. Obraz GÉLI BABLUANIEGO nagrodzony został tam Netpac Award i Luigi De Laurentiis Award i tym samym rozpoczął swoją pełną sukcesów wędrówkę po światowych festiwalach. Podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych otrzymał statuetkę dla odkrycia roku, w Sundance odebrał wielką nagrodę jury, podczas międzynarodowego festiwalu w Transylwanii - nagrodę jury FIPRESCI, a w Tbilisi film Srebrnego Prometeusza. W Polsce obraz pokazywany był podczas 6. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu w sekcji "Panorama kina współczesnego".

Géla Babluani, reżyser z Gruzji, nie kryje, że na mroczną atmosferę filmu duży wpływ miało dorastanie w sowieckim systemie i mieszkanie w komunistycznym blokowisku, gdzie zasady wyznaczali najsilniejsi. "Chciałem pokazać dwie skrajne strony ludzkiego życia: manipulowanie innymi i bycie manipulowanym. Dlatego też zdecydowałem się na użycie czarno-białych kadrów. Są historie, które prawdziwie wybrzmią tylko w czarno-białych kolorach" - mówił reżyser podczas jednego z wywiadów. Co ciekawe głównego bohatera "13 Tzameti" zagrał George Babluani - w rzeczywistości Giorgi, brat reżysera (obaj na stałe mieszkają we Francji). Partnerował mu m.in. Aurélien Recoing, francuski aktor, który polskiej publiczności znany jest głównie dzięki głównej roli w szwajcarsko-belgijsko-polskim filmie "Cała zima bez ognia" Grega Zglińskiego, Polaka, dorastającego w Szwajcarii.

Wybrane wyróżnienia i nagrody:
MFF w Wenecji: Luigi De Laurentiis Award oraz Netpac Award
Europejskie Nagrody Filmowe: Odkrycie Roku
Sundance Film Festival: Wielka Nagroda Jury
MFF w Transylwanii: nagroda FIPRESCI oraz nagroda za najlepsze zdjęcia
MFF w Tbilisi: Srebrny Prometeusz
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...