Ale kino+
alekino+
Film. 13 zabójców

13 zabójców

Jûsan-nin no shikaku
przygodowy, Japonia/Wlk. Brytania, 2010, 120 min.
reżyseria: Takashi Miike
obsada: Koji Yakusho, Kôji Yakusho, Kôji Yakusho, Takayuki Hamada, Yûsuke Iseya
Premiera w Ale kino+: 9.12.2011 r.
4.83
343
29 głosy | 124 miejsce w rankingu
13 zabójców

Nominowany do Złotego Lwa film "13 zabójców", którym Takashi Miike udowadnia, że współczesne japońskie kino nadal jest w świetnej formie.

Japonia połowy XIX wieku. Sadystyczny brat przywódcy samurajów, shoguna Matsudaira Naritsugu (Gorô Inagaki) sieje postrach. Lokalne władze obawiają się, że Naritsugu przejmie schedę po bracie i zagrozi kruchemu pokojowi budowanemu przez lata. W tajemnicy misję zabicia okrutnika powierzają zaprawionemu w bojach samurajowi, Shinzaemonowi Shimadzie (Kôji Yakusho). Shinzaemon zbiera drużynę wytrawnych wojowników...

"13 zabójców" (2010) to remake opartego na prawdziwej historii filmu Eiichiego Kudo z lat 60. Film wpisuje się w twórczość Takashiego Miike. Ten niezwykle płodny - w ciągu 20 lat zrealizował prawie 90 filmów - reżyser do świata X Muzy trafił przypadkiem. W czasie studiów wytypowano go jako "ochotnika" na niepłatne i w związku z tym mało lukratywne stanowisko stażysty w lokalnej telewizji. Ale to właśnie tam późniejszy autor "Żywych lub martwych" złapał filmowego bakcyla. Filmy Takashiego Miike noszą silny autorski rys, są technicznie niezwykle wyrafinowane, doceniają je zarówno widzowie jak i krytycy. Na Zachodzie dobrą passę festiwalową rozpoczęła "Gra wstępna" (FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie). Wśród innych nagród jest wenecka nagroda Future Film Festival Digital Award dla "13 zabójców" (film walczył także o Złotego Lwa). Najnowszy film reżysera, "Harakiri: Śmierć samuraja" zakwalifikowano do tegorocznego konkursu w Cannes. W wyścigu do Złotej Palmy wyprzedził go jednak "Chłopiec na rowerze" braci Dardenne.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...