Ale kino+
alekino+
Film. 15:10 DO YUMY

15:10 DO YUMY

3:10 to Yuma
western, USA, 1957, 92 min.
reżyseria: Delmer Daves
obsada: Felicia Farr, Glenn Ford, Henry Jones, Robert Emhardt, Van Heflin
Premiera w Ale kino+: 24.05.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 149 miejsce w rankingu
15:10 DO YUMY

Jeden z najlepszych westernów w karierze Delmera Davesa i jeden z najbardziej nietypowych filmów dla tego gatunku - osią "15:10 do Yumy" jest psychologiczny pojedynek pomiędzy więźniem a pilnującym go strażnikiem.

Ubogi farmer Dan Evans (Van Heflin) znajduje się w ciężkiej sytuacji. W rejonie, w którym mieszka, od miesięcy nie spadła kropla deszczu. Jedynym ratunkiem jest wykopanie studni, jednak koszty tego przedsięwzięcia wielokrotnie przekraczają jego możliwości. Wtedy nadarza się niezwykła okazja zarobku. Gang niejakiego Bena Wade'a (Glenn Ford) terroryzuje okolicę. Choć przywódca bandy został złapany i ma już wyznaczoną rozprawę sądową, nikt nie ma odwagi oddać go w ręce sądu w obawie przed jego bezwzględnymi kompanami. Właściciel firmy przewozowej (Robert Emhardt) oferuje po 200 dolarów ochotnikom, którzy odwiozą Wade'a do pobliskiego miasteczka i poczekają z nim do godziny 15:10, kiedy odchodzi pociąg do Yumy. Tam bandyta ma zostać przejęty i oddany do dyspozycji sądu. Niebezpiecznego zadania podejmuje się Dan Evans, a plan zdobycia pieniędzy zmienia się z czasem w sprawę honoru i godności.

Film DELMERA DAVESA ("Złamana strzała", "Kowboj"), zdaniem wielu najlepszy w jego karierze, to nietypowy western, daleko odbiegający od klasycznego schematu opowieści o Dzikim Zachodzie. Uwaga skupiona jest w nim na psychologicznej walce między przestępcą a obrońcą sprawiedliwości. Zamiast szerokich stepów, pościgów i rewolwerowych popisów, widz ogląda pojedynek między Evansem a Wade'em, który stara się przekonać strażnika do pomocy w ucieczce. W roli farmera wystąpił Van Heflin, laureat Oscara za rolę drugoplanową w "Johnnym Eagerze". W jego przeciwnika wcielił się zmarły w 2006 roku Glenn Ford, aktor trzykrotnie nominowany do Złotego Globu.

W 2007roku film Delmera Davesa doczekał się remake'u pt. "3:10 do Yumy", w którym w psychologicznym pojedynku zmierzyli się Christian Bale i Russell Crowe.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...