Ale kino+
alekino+
Film. 1941

1941


komedia, USA, 1979, 113 min.
reżyseria: Steven Spielberg
obsada: Dan Aykroyd, John Belushi, Ned Beatty, Toshiro Mifune
Premiera w Ale kino+: 4.02.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 58 miejsce w rankingu

Jedyny taki film w karierze Stevena Spielberga - szalona komedia o inwazji japońskiej łodzi podwodnej na Hollywood.

Pierwszy wspólny projekt STEVENA SPIELBERGA i ROBERTA ZEMECKISA (trylogia "Powrót do przyszłości", "Forrest Gump") to chyba najbardziej osobliwy film twórcy "Listy Schindlera". Zwariowana komedia "1941" z jednej strony wyrasta z tradycji absurdalnego kina rozrywkowego lat 60. "Wielki wyścig" Blake'a Edwardsa czy "Ten szalony świat" Stanleya Kramera), z drugiej zaś zapowiada komediowy styl spółki ZAZ (Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker), czyli twórców słynnego "Czy leci z nami pilot?". Co ciekawe, to właśnie Zemeckis zaproponował Spielbergowi - świętującemu wówczas sukces "Szczęk" - nakręcenie tej szalonej, wojennej groteski. Reżyser "Parku Jurajskiego" zgodził się, choć - jak się później okazało - było to posunięcie ryzykowne. W latach 70. Ameryka nie sprzyjała komediom, zwłaszcza o tak kontrowersyjnej tematyce. Był to czas żałoby po wojnie w Wietnamie, która w kinie zaowocowała takimi obrazami jak "Taksówkarz" (1976) Martina Scorsesego, "Czas apokalipsy" (1979) Francisa Forda Coppoli czy szokujący "Łowca jeleni" (1978) Michaela Cimino. Sam John Wayne, któremu Spielberg zaproponował jedną z głównych ról nie tylko odmówił zagrania w "1941", ale też usiłował przekonać reżysera, aby porzucił projekt jako niepatriotyczny i wyśmiewający dramat II wojny światowej.

Akcja filmu rozpoczyna się w grudniowy poranek 1941 roku. Przy jednej z plaż Los Angeles wynurza się nagle japońska łódź podwodna dowodzona przez kapitana Mitamura (Toshirô Mifune). Jej celem jest zrównanie z ziemią Hollywood, co ma podnieść morale załogi, którą ominął atak na Pearl Harbor sprzed zaledwie tygodnia. W tym samym czasie szalony kapitan "Dziki Bill" Kelso (John Belushi) przelatuje nad miastem przekonany, że ścigają go japońskie siły lotnicze. Tuż za nim leci samolot kapitana Birkheada, który w powietrzu próbuje uwieść atrakcyjną sekretarkę Donnę (Nancy Allen). Dwa myśliwce nad Los Angeles i obłąkańcze opowieści "Dzikiego Billa" wystarczą, żeby wywołać panikę wśród mieszkańców i żołnierzy, którzy o mały włos sami nie zrównają miasta z ziemią.

W Ameryce eksperymentalna komedia Spielberga okazała się porażką - twórców krytykowano nie tylko za polityczną niepoprawność, ale też za wariacki scenariusz, przerysowane aktorstwo i nadmiar gagów, czyli to, co później stało się wyznacznikiem nowego kina komediowego. Doceniono tylko techniczną stronę filmu - nominacje do Oscara otrzymali specjaliści od dźwięku, efektów specjalnych i operator William A. Fraker, który był m.in. autorem zdjęć do "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego. Kasowy sukces "1941" odniósł dopiero po emisji telewizyjnej i edycji DVD. Film spodobał się również w Polsce, gdzie do telewizyjnej dystrybucji trafił zresztą z listą dialogową przetłumaczoną przez nieodżałowanego Tomasza Beksińskiego.
SERIALE

Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...


Cud. Tajemnica krwawych łez

Najbardziej tajemniczy serial kryminalny tego roku. Nowa produkcja autorów...


Trauma

Trzyczęściowy dramat opowiadający historie ojca, który odpowiedzialnością za...