Ale kino+
alekino+
Film. 2001: ODYSEJA KOSMICZNA

2001: ODYSEJA KOSMICZNA

2001: A Space Odyssey
film science-fiction, USA/Wlk. Brytania, 1968, 134 min.
reżyseria: Stanley Kubrick
obsada: Daniel Richter, Gary Lockwood, Keir Dullea, William Sylvester
Premiera w Ale kino+: 22.09.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 51 miejsce w rankingu

Arcydzieło Stanley'a Kubricka, najważniejszy film w jego dorobku, ale i jedno z najwybitniejszych dokonań w historii kina. Po 35 latach od realizacji "2001: Odyseja kosmiczna" pozostaje obrazem oszałamiającym, inspirującym i tajemniczym.

Trudno przecenić wpływ filmu Kubricka na współczesne kino. "Odyseja" zrewolucjonizowała zarówno standardy fantastyki naukowej, jak i filmową narrację. Krytycy określają często ten obraz nie jako film fabularny, lecz "doświadczenie filmowe". Jednocześnie "Odyseja" pozostaje dziełem osobnym i wyjątkowym: jak dotąd nikt nie zrobił filmu, który można by porównać z niezwykłym dziełem Kubricka.

STANLEY KUBRICK był reżyserem specjalizującym się w śmiałych projektach, jednak "Odyseja" była zamierzeniem ambitnym nawet jak na tego odważnego filmowca. Twórca "Mechanicznej pomarańczy" postanowił bowiem zmieścić w dwu i półgodzinnym filmie, nie mniej ni więcej, tylko historię ludzkości, od momentu, w którym człowiek przestaje być zwierzęciem, do chwili, w której przestaje już być człowiekiem. "Odyseja" zaczynająca się setki tysięcy lat temu u zarania cywilizacji, a kończąca się podróżą do gwiazd i narodzinami sztucznej inteligencji, wymyka się konwencjom i schematom kina. Jest impresyjnym filmowym poematem, w którym klasycznie pojętą fabułę zastępują symbole, sekwencje i obrazy o sile wyrazu, którą w kinie spotykamy bardzo rzadko.

Po sukcesie "Dr. Strangelove" Kubrick mógł pozwolić sobie na zrealizowanie każdego projektu, o jakim tylko zamarzył. Tym wymarzonym projektem była właśnie "2001: Odyseja kosmiczna". Inspiracją reżysera stało się opowiadanie słynnego pisarza s-f, Arthura C. Clarka. Kubrick zaprosił go do wspólnej pracy nad scenariuszem. Rozmach reżyserskiej wizji wykraczał jednak daleko poza ramy literackiego oryginału. Kubrick poruszył w "Odysei" sprawy najcięższego kalibru. Stawiał pytania o pochodzenie i cel istnienia ludzkości, o granice człowieczeństwa, o miejsce Boga i technologii w historii cywilizacji. Jak zwykle w swoich filmach użył do tego filozoficzno-mistycznego traktatu nowatorskiego, porywającego języka filmowego. I jak zwykle, stawiając pytania, uchylał się od udzielenia odpowiedzi. Stanley Kubrick konsekwentnie odmawiał pomocy w interpretowaniu swoich dzieł. Powtarzał, że film musi mówić sam za siebie. Szczególnie tak piękny i zagadkowy jak "2001: Odyseja Kosmiczna".
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...