Ale kino+
alekino+
Film. 21 GRAMÓW

21 GRAMÓW

21 Grams
thriller, USA, 2003, 124 min.
reżyseria: Alejandro González Ińárritu, Alejandro González Ińárritu
obsada: Benicio Del Toro, Charlotte Gainsbourg, Danny Huston, Naomi Watts, Sean Penn
Premiera w Ale kino+: 15.01.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu
21 GRAMÓW

Mozaikowy obraz Alejandro Gonzáleza Ińárritu, prowokatora znanego z "Amores Perros", który tym razem snuje rozważania na temat nieśmiertelności ludzkiej duszy. Film walczył o Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. W rolach głównych występują Sean Penn oraz nominowani do Oscara Naomi Watts i Benicio Del Toro.

Paul Rivers (Sean Penn), śmiertelnie chory profesor matematyki, czeka na transplantację serca, która jest jego jedyną szansą na przedłużenie życia. Jack Jordan (Benicio Del Toro) ma za sobą kryminalną przeszłość i więzienie, ale też duchową przemianę, dzięki której próbuje zmienić swoje życie, gorliwie wierząc w boską pomoc. Dla Cristiny (Naomi Watts) kiedyś liczyła się tylko kolejna działka narkotyku, ale dzięki mężowi wyzwoliła się spod władzy nałogu. Losy tych trzech osób splatają się pewnego dnia w wypadku samochodowym.

Zagadkowy tytuł drugiego po "Amores Perros" pełnometrażowego filmu ALEJANDRO GONZALEZA INARRITU się do teorii, jakoby ludzka dusza ważyła 21 gramów. Tezę taką na początku XX wieku postawił Amerykanin, doktor Duncan MacDougall, który poprzez pomiar i ważenie umierających ludzi próbował w serii eksperymentów określić materialność i wymierność ludzkiej duszy. I choć wyniki badań dość gwałtownie się zmieniały, waga 21 gramów została wówczas uznana w pewnych kręgach za przypuszczalny ciężar ludzkiej duszy. "21 gramów" nie mogło uniknąć porównań do poprzedniego filmu Alejandro Gonzáleza Ińárritu, "Amores Perros", zwłaszcza, że w obu obrazach struktura początkowo wydaje się podobna: mamy trzy historie, które zbiegają się w jednym punkcie. W "21 gramach" związek przyczynowo-skutkowy jest jednak dużo luźniejszy niż w "Amores Perros". To raczej wynik ukrytego przeznaczenia, niż prosta relacja wydarzenie - następstwo. "Mój ojciec wspaniale opowiada baśnie - zawsze zaczyna od środka, a potem błądzi w tył i w przód. Kiedy moja ciocia opowiadała mi bajki w linearny sposób, prawie zasypiałem czekając na finał, którego i tak się domyślałem" - mówił Ińárritu podczas jednego z wywiadów. Między "Amores Perros" a "21 gramów" jest jeszcze jedna istotna różnica. Podczas, gdy pierwszy z nich powstał jako niezależne kino meksykańskie, z udziałem nieznanych bliżej aktorów (zasłużoną sławę zyskał grający główną rolę Gael Garcia Bernal), "21 gramów" Ińárritu mógł już zrealizować w Stanach Zjednoczonych z udziałem gwiazd tego formatu, co Sean Penn, Benicio Del Toro i Naomi Watts. Oba filmy łączy z kolei niezwykła muzyka Gustavo Santaolalli, który zaraził świat miłością do latynoskiej muzyki, a później zdobył dwa Oscary: za ścieżkę dźwiękową do "Tajemnicy Brokeback Mountain" i do kolejnego filmu zrealizowanego z Ińárritu - "Babel".
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...