Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 24 godziny

24 godziny

Trapped
thriller, USA, 2002, 114 min.
reżyseria: Luis Mandoki
obsada: Charlize Theron, Courtney Love, Kevin Bacon, Stuart Townsend
Premiera w Ale kino+: 19.09.2014 r.
1.00
343
1 głosy | 93 miejsce w rankingu
24 godziny

Niebanalny thriller z magnetyczną Charlize Theron i złowieszczym Kevinem Baconem w rolach głównych. "24 godziny" to film o grze, w której stawką jest życie porwanego dziecka. Do pojedynku stają z jednej strony świetnie zorganizowani przestępcy a z drugiej - zdeterminowani rodzice.

Zanim świat państwa Jenningsów zawali się w gruzy i zmieni w koszmar, ich życie wydaje się spełnieniem wszystkich marzeń, jakie można mieć. Są młodzi, piękni i zamożni. Will Jennings (Stuart Townsend) jest sławnym, wybitnym lekarzem. Jego żona Karen (Charlize Theron) cieszy się małżeńską miłością i wychowywaniem uroczej córeczki Abby. Pewnego dnia, kiedy doktor Will wyjeżdża w podróż służbową, Abby znika - w domu Jenningsów pojawia się za to demoniczny osobnik przedstawiający jako Joe (Kevin Bacon). To szef małej, ale świetnie zorganizowanej szajki przestępców. Złoczyńcy specjalizują się w porywaniu dzieci bogatych małżeństw. Działają zawsze według tego samego schematu. Ich akcje zaplanowane są na 24 godziny, podczas których fundują przerażonym rodzicom precyzyjnie wyreżyserowaną psychodramę. Ofiary poddają się woli porywaczy i po odzyskaniu dzieci nawet nie zgłaszają zdarzenia policji. Państwo Jennings muszą uczestniczyć w narzuconej im grze, ale nie zamierzają grać według reguł ustalonych przez przestępców. W swoim doskonałym planie Joe przewidział każdy element, z wyjątkiem determinacji rodziców, którzy gotowi są dosłownie na wszystko, aby odzyskać dziecko.

"24 godziny" to odświeżająca chwila wytchnienia od schematycznych, podobnych do siebie thrillerów. Fabuła jest równie niebanalna, jak metody działania filmowych kryminalistów, którzy posługują się bronią psychologiczną, rozgrywając przestępstwo jako świetnie zaplanowaną psychodramę. Scenariusz Grega Ilesa to gratka i okazja do popisu dla aktorów. Z okazji tej skorzystała między innymi Courtney Love, aktorka i wokalistka, swego czasu partnerka życiowa Kurta Cobaina. Prawdziwymi gwiazdami filmu są jednak Kevin Bacon i Charlize Theron. Para artystów toczy fascynujący pojedynek, zarówno w sensie fabularnym, jak i aktorskim. Bacon jest doskonały w roli czarnego charakteru - to postać złowroga, niemal demoniczna, ale jednocześnie wielowymiarowa, posiadająca swoje "ludzkie" oblicze i psychologiczne drugie dno. Charlize Theron, oprócz urody, ma rewelacyjny warsztat i najwyższej próby ekranową charyzmę. "24 godziny" to film oparty na psychologii, ale również na zaskakujących rozwiązaniach i radykalnych zwrotach akcji: dzięki wybitnym aktorom widz przyjmuje tę karkołomną fabułę bez zastrzeżeń, jako w pełni wiarygodną i prawdopodobną.

Oglądając "24 godziny" trudno uciec od skojarzeń z "Okupem" Mela Gibsona, innym filmem o rodzicach porwanego dziecka, którzy nie dają się zastraszyć porywaczom i zamiast spełniać żądania prześladowców wypowiadają im wojnę. Oba filmy łączy nie tylko wspólny wątek fabularny, lecz również osoba autora zdjęć, Piotra Sobocińskiego, syna operatora filmowego Witolda Sobocińskiego. Polski mistrz kamery, odpowiedzialny m.in. za wspaniałe zdjęcia do "Trzy kolory: Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego, po raz pierwszy pracował z reżyserem LUISEM MANDOKIM przy filmie "Oczy anioła". "24 godziny" to ich druga wspólna produkcja. W trakcie zdjęć Piotr Sobociński zmarł nagle na atak serca, film jest dedykowany jego pamięci.

CIEKAWOSTKI:
- film dedykowany jest polskiemu operatorowi filmowemu - Piotrowi Sobocińskiemu, który zmarł podczas jego realizacji
- pierwotnie akcja filmu miała rozgrywać się w południowej części Stanów Zjednoczonych, jednak w związku z miejscami, gdzie film był kręcony postanowiono, że akcja będzie miała miejsce w Seattle, w północno-zachodniej części USA
- Greg Iles napisał scenariusz do filmu na podstawie własnej powieści zatytułowanej "24 godziny"
- reżyser filmu, Luis Mandoki jest laureatem Kryształowego Niedźwiedzia. Nagrodę tę otrzymał w 2004 roku za film "Głosy niewinności".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...