Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 25. godzina

25. godzina

The 25th Hour
thriller, USA, 2002, 129 min.
reżyseria: Spike Lee
obsada: Anna Paquin, Barry Pepper, Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Rosario Dawson
Premiera w Ale kino+: 23.06.2012 r.
5.00
343
30 głosy | 175 miejsce w rankingu
25. godzina

"25. godzina" to oda do Nowego Jorku wyśpiewana przez reżysera Spike Lee i wielki popis aktorski Edwarda Nortona. Rewelacyjnie opowiedziana historia o ostatnich 24 godzinach wolności narkotykowego dilera urasta do wymiaru egzystencjalnej metafory.

Monty Brogan (Edward Norton) przez lata sprzedawał narkotyki dla rosyjskiej mafii. Kiedy w końcu wpadł, został skazany na siedem lat pozbawienia wolności. Do rozpoczęcia odsiadywania wyroku została mu jedna doba, po której musi stawić się więzieniu. Monty nie jest urodzonym kryminalistą - to sympatyczny, wygadany i inteligentny gość, który uległ pokusie łatwych pieniędzy. Teraz chce dobrze wykorzystać ostatnie godziny wolności. Spędza je w towarzystwie ojca, emerytowanego strażaka, narzeczonej oraz dwóch starych kumpli - znerwicowanego, nieśmiałego nauczyciela oraz cynicznego maklera z Wall Street. Bohaterowie imprezują, włóczą się po Nowym Jorku i rozmawiają - o przeszłości, a także o przyszłości Monty'ego. Diler boi się więzienia, ma więc do wyboru trzy wyjścia: pierwsze to samobójstwo. Drugim jest ucieczka i ukrywanie się przez resztę życia. Trzecie to stawić się nazajutrz w więzieniu. O wyborze Monty'ego Brogana zadecyduje ostatnia, 25 godzina.

W "25 godzinie" subtelna melancholia zmienia ten energetyczny film w elegię. To pożegnanie z wolnością, młodością i beztroską, ale w jakimś sensie także hołd dla Nowego Jorku. Miasto sfotografowane przez wybitnego meksykańskiego operatora Rodrigo Prieto jest jeszcze jednym pełnoprawnym bohaterem filmu.

SPIKE LEE zaczynał karierę jako reżyser zaangażowany, głos afroamerykańskiej społeczności w zdominowanym przez białych twórców kinie. Jak daleko odszedł Lee od tych początków widać w "25 godzinie" - filmie wielopoziomowym, subtelnym, stawiającym ważne egzystencjalne pytania. W tej historii godziny są policzone, a rozrachunek z własnym życiem nieunikniony. "25 godzina" to także spektakl fenomenalnego Edwarda Nortona, otoczonego przez świetnych aktorów: Philipa Seymoura Hoffmana, Annę Paquin, Rosario Dawson. Spike Lee był kiedyś nazywany najwybitniejszym reżyserem Afroamerykańskim, ale takie filmy jak "25 godzina" sprawiają, że rasowe kategorie stają się niewystarczające - mamy tu do czynienia w dziełem wybitnego filmowca - wybitnego bez żadnych przymiotników.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...