Ale kino+
alekino+
Film. 25. godzina

25. godzina

The 25th Hour
thriller, USA, 2002, 129 min.
reżyseria: Spike Lee
obsada: Anna Paquin, Barry Pepper, Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Rosario Dawson
Premiera w Ale kino+: 23.06.2012 r.
5.00
343
30 głosy | 175 miejsce w rankingu
25. godzina

"25. godzina" to oda do Nowego Jorku wyśpiewana przez reżysera Spike Lee i wielki popis aktorski Edwarda Nortona. Rewelacyjnie opowiedziana historia o ostatnich 24 godzinach wolności narkotykowego dilera urasta do wymiaru egzystencjalnej metafory.

Monty Brogan (Edward Norton) przez lata sprzedawał narkotyki dla rosyjskiej mafii. Kiedy w końcu wpadł, został skazany na siedem lat pozbawienia wolności. Do rozpoczęcia odsiadywania wyroku została mu jedna doba, po której musi stawić się więzieniu. Monty nie jest urodzonym kryminalistą - to sympatyczny, wygadany i inteligentny gość, który uległ pokusie łatwych pieniędzy. Teraz chce dobrze wykorzystać ostatnie godziny wolności. Spędza je w towarzystwie ojca, emerytowanego strażaka, narzeczonej oraz dwóch starych kumpli - znerwicowanego, nieśmiałego nauczyciela oraz cynicznego maklera z Wall Street. Bohaterowie imprezują, włóczą się po Nowym Jorku i rozmawiają - o przeszłości, a także o przyszłości Monty'ego. Diler boi się więzienia, ma więc do wyboru trzy wyjścia: pierwsze to samobójstwo. Drugim jest ucieczka i ukrywanie się przez resztę życia. Trzecie to stawić się nazajutrz w więzieniu. O wyborze Monty'ego Brogana zadecyduje ostatnia, 25 godzina.

W "25 godzinie" subtelna melancholia zmienia ten energetyczny film w elegię. To pożegnanie z wolnością, młodością i beztroską, ale w jakimś sensie także hołd dla Nowego Jorku. Miasto sfotografowane przez wybitnego meksykańskiego operatora Rodrigo Prieto jest jeszcze jednym pełnoprawnym bohaterem filmu.

SPIKE LEE zaczynał karierę jako reżyser zaangażowany, głos afroamerykańskiej społeczności w zdominowanym przez białych twórców kinie. Jak daleko odszedł Lee od tych początków widać w "25 godzinie" - filmie wielopoziomowym, subtelnym, stawiającym ważne egzystencjalne pytania. W tej historii godziny są policzone, a rozrachunek z własnym życiem nieunikniony. "25 godzina" to także spektakl fenomenalnego Edwarda Nortona, otoczonego przez świetnych aktorów: Philipa Seymoura Hoffmana, Annę Paquin, Rosario Dawson. Spike Lee był kiedyś nazywany najwybitniejszym reżyserem Afroamerykańskim, ale takie filmy jak "25 godzina" sprawiają, że rasowe kategorie stają się niewystarczające - mamy tu do czynienia w dziełem wybitnego filmowca - wybitnego bez żadnych przymiotników.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...