Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 28 DNI PÓŹNIEJ

28 DNI PÓŹNIEJ

28 Days Later...
horror, Francja/USA/Wlk. Brytania, 2002, 113 min.
reżyseria: Danny Boyle
obsada: Brendan Gleeson, Christopher Eccleston, Cillian Murphy, Megan Burns, Naomie Harris, Noah Huntley
Premiera w Ale kino+: 14.10.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 406 miejsce w rankingu
28 DNI PÓŹNIEJ
© Fox

Wielka Brytania. Grupa młodych bojowników o prawa zwierząt włamuje się do pilnie strzeżonego laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty naukowe. Uwalniają przetrzymywane tam w klatkach szympansy wbrew ostrzeżeniu, że zwierzęta są nosicielami śmiertelnie groźnego wirusa, który wywołuje permanentną agresję.

28 dni później w jednym z londyńskich szpitali budzi się ze śpiączki młody mężczyzna. Jim (Cillian Murphy) jest sam na oddziale intensywnej terapii, nikogo nie ma również w budynku. Na opustoszałych ulicach miasta zostaje niespodziewanie zaatakowany przez kilku oszalałych ludzi. Z opresji ratują go Mark (Noah Huntley) i Selena (Naomie Harris). Od nich dowiaduje się, że populacja Londynu została zdziesiątkowana w wyniku epidemii, która rozprzestrzenia się przez krew. Zarażeni ludzie zmieniają się w krwiożercze monstra, a ich jedynym celem jest zabijanie. Po śmierci Marka Jim i Selina postanawiają szukać schronienia na prowincji. Dołącza do nich londyński taksówkarz Frank (Brendan Gleeson) oraz jego nastoletnia córka Hannah (Megan Burns). Wspólnie wyruszają do Manchesteru, gdzie w tamtejszej jednostce wojskowej jest podobno enklawa zdrowych ludzi.

"28 dni później" łączy w sobie elementy horroru o zombie w stylu lat 70. XX wieku i brytyjskiej literatury science fiction spod znaku J. G. Ballarda i Johna Wyndama. Film zrealizowali producent Andrew Macdonald, scenarzysta Alex Garland i reżyser DANNY BOYLE, który w 2009 roku za "Slumdog. Milioner z ulicy" został nagrodzony Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA. Andrew Macdonald i Danny Boyle współpracowali m.in. przy "Płytkim grobie", "Trainspotting" i "Niebiańskiej plaży". Na planie "28 dni później" Boyle pracował też z operatorem Anthonym Dodem Mantle ("Festen", "Ostatni król Szkocji"), który za zdjęcia do "Slumdog. Milioner z ulicy" został uhonorowany Oscarem i nagrodą BAFTA. "28 dni później" rozgrywa się głównie w scenerii wielkiego miasta. Filmowy wirus wzorowano częściowo na wirusie Ebola. Jego objawami są przekrwione oczy, gorączka oraz krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne. Aktorzy grający "zarażonych" nosili specjalne szkła kontaktowe, aby stworzyć wrażenie, że cierpią na krwotoki wewnętrzne.

W obsadzie filmu znalazł się Cillian Murphy ("Wzgórze nadziei", "Dziewczyna z perłą", "Wiatr buszujący w jęczmieniu") jako Jim, Naomie Harris ("Po zachodzie słońca", "Miami Vice", "Królowie ulicy") jako Selena i Christopher Eccleston ("Więzy miłości", "Elizabeth", "Sekret") jako major Henry West. W roli Franka, owdowiałego ojca małomównej, ale pewnej siebie Megan, wystąpił dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Brendan Gleeson ("Generał", "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj", "W czasie burzy"). Muzykę skomponował John Murphy ("Przekręt", "Dochodzenie", "Miami Vice").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...