Ale kino+
alekino+
Film. 3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU

3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU

3 zan
dramat obyczajowy, Iran, 2008, 94 min.
reżyseria: Manijeh Hekmat
obsada: Babak Hamidian, Niki Karimi, Pegah Ahangarani, Reza Kianian
Premiera w Ale kino+: 19.11.2009 r.
4.00
343
4 głosy | 487 miejsce w rankingu
3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU

Film Manijeh Hekmat, reżyserki zakazanego przez władze w Teheranie "Więzienia kobiet", to tętniący życiem portret trzech kobiet, które w Iranie szukają własnej tożsamości. Obraz wyświetlany na zeszłorocznym festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Minou (Niki Karimi) wciąż jest w biegu. Luksusowym samochodem sprawnie przedziera się przez zatłoczone miasto, prawie nie wyłącza telefonu, a kiedy trzeba - podejmuje męską decyzję. Zachowuje się jak przedsiębiorcza bizneswoman, choć na włosach nosi obowiązkową w Iranie chustę. Bo Minou mieszka w Teheranie, wykłada na uczelni i pracuje w Muzeum Narodowym jako znawca perskich dywanów. Jest też matką zbuntowanej 20-latki Pegah (Pegah Ahangarani), z której ojcem się rozwiodła. Pegah od kilku dni nie ma w domu, nie odbiera też telefonów. Kiedy Minou szuka jej na uczelni, dowiaduje się, że dziewczyna rzuciła studia. Odkrywa pasję fotograficzną córki, o której nic nie wiedziała i undergrandowe środowisko muzyków, z którymi się spotyka. Podczas poszukiwań Pegah i prób odzyskania bezcennego, zabytkowego dywanu, który dostał się w ręce zwykłego handlarza, Minou traci z oczu... matkę - zagubioną w Teheranie staruszkę, która kiedyś ponoć "postanowiła stracić pamięć". Osamotniona Minou musi wreszcie się zatrzymać i spojrzeć na swoje życie uważniej. Musi też nauczyć się rozmawiać z dwiema najbliższymi sobie kobietami, które przez nieuwagę stały jej się tak dalekie.

"Nigdzie indziej na świecie sytuacja reżyserów nie jest taka, jak w Iranie. Uwierzcie mi" - mówiła w Berlinie, gdzie film miał premierę, reżyserka "3 kobiet w różnym wieku" - MANIJEH HEKMAT. "Podczas realizacji Więzienia kobiet postarzałam się o 20 lat. Mam coraz większą ochotę wyjechać z Iranu na zawsze". Choć Iran obfituje w zdolnych filmowców i może poszczycić się sporą liczbą kobiet za kamerą, obowiązująca w kraju cenzura złamała już niejednego artystę. Przykładem może być chociażby Majid Majidi, który po pokazie "Pieśni wróbla" opowiadał dziennikarzom, że w Iranie cenzury już właściwie nie ma, a w jego filmie brak niewygodnych tematów, bo po prostu miało ich nie być. Na tym samym festiwalu Hekmat wzburzona opowiadała, jak władze zagroziły jej aresztem, jeśli ośmieli się wysłać za granicę lub zorganizować w kraju pokaz zakazanego "Więzienia kobiet". Film opowiadający o twardych regułach więziennych, którym poddawane są kobiety, z Iranu jednak się wydostał i zdobył nagrody na festiwalach w Fryburgu i Rotterdamie. Z "3 kobietami w różnym wieku" cenzura obeszła się nieco łaskawiej: reżyserce kazano usunąć "tylko" dwie sceny. W jednej z nich Pegah na chwile zsuwa się chusta z włosów, druga niewygodna scena dotyczyła decyzji o ukamienowaniu dziewczyny, która usunęła ciążę. Hekmat swoim zwyczajem postawiła się władzom - powiedziała, że to jej film i albo będzie pokazywany w całości, albo w ogóle. Jej międzynarodowa ranga dała jej pewną przewagę i w końcu cenzorzy ustąpili.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...