Ale kino+
alekino+
Film. 3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU

3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU

3 zan
dramat obyczajowy, Iran, 2008, 94 min.
reżyseria: Manijeh Hekmat
obsada: Babak Hamidian, Niki Karimi, Pegah Ahangarani, Reza Kianian
Premiera w Ale kino+: 19.11.2009 r.
4.00
343
4 głosy | 487 miejsce w rankingu
3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU

Film Manijeh Hekmat, reżyserki zakazanego przez władze w Teheranie "Więzienia kobiet", to tętniący życiem portret trzech kobiet, które w Iranie szukają własnej tożsamości. Obraz wyświetlany na zeszłorocznym festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Minou (Niki Karimi) wciąż jest w biegu. Luksusowym samochodem sprawnie przedziera się przez zatłoczone miasto, prawie nie wyłącza telefonu, a kiedy trzeba - podejmuje męską decyzję. Zachowuje się jak przedsiębiorcza bizneswoman, choć na włosach nosi obowiązkową w Iranie chustę. Bo Minou mieszka w Teheranie, wykłada na uczelni i pracuje w Muzeum Narodowym jako znawca perskich dywanów. Jest też matką zbuntowanej 20-latki Pegah (Pegah Ahangarani), z której ojcem się rozwiodła. Pegah od kilku dni nie ma w domu, nie odbiera też telefonów. Kiedy Minou szuka jej na uczelni, dowiaduje się, że dziewczyna rzuciła studia. Odkrywa pasję fotograficzną córki, o której nic nie wiedziała i undergrandowe środowisko muzyków, z którymi się spotyka. Podczas poszukiwań Pegah i prób odzyskania bezcennego, zabytkowego dywanu, który dostał się w ręce zwykłego handlarza, Minou traci z oczu... matkę - zagubioną w Teheranie staruszkę, która kiedyś ponoć "postanowiła stracić pamięć". Osamotniona Minou musi wreszcie się zatrzymać i spojrzeć na swoje życie uważniej. Musi też nauczyć się rozmawiać z dwiema najbliższymi sobie kobietami, które przez nieuwagę stały jej się tak dalekie.

"Nigdzie indziej na świecie sytuacja reżyserów nie jest taka, jak w Iranie. Uwierzcie mi" - mówiła w Berlinie, gdzie film miał premierę, reżyserka "3 kobiet w różnym wieku" - MANIJEH HEKMAT. "Podczas realizacji Więzienia kobiet postarzałam się o 20 lat. Mam coraz większą ochotę wyjechać z Iranu na zawsze". Choć Iran obfituje w zdolnych filmowców i może poszczycić się sporą liczbą kobiet za kamerą, obowiązująca w kraju cenzura złamała już niejednego artystę. Przykładem może być chociażby Majid Majidi, który po pokazie "Pieśni wróbla" opowiadał dziennikarzom, że w Iranie cenzury już właściwie nie ma, a w jego filmie brak niewygodnych tematów, bo po prostu miało ich nie być. Na tym samym festiwalu Hekmat wzburzona opowiadała, jak władze zagroziły jej aresztem, jeśli ośmieli się wysłać za granicę lub zorganizować w kraju pokaz zakazanego "Więzienia kobiet". Film opowiadający o twardych regułach więziennych, którym poddawane są kobiety, z Iranu jednak się wydostał i zdobył nagrody na festiwalach w Fryburgu i Rotterdamie. Z "3 kobietami w różnym wieku" cenzura obeszła się nieco łaskawiej: reżyserce kazano usunąć "tylko" dwie sceny. W jednej z nich Pegah na chwile zsuwa się chusta z włosów, druga niewygodna scena dotyczyła decyzji o ukamienowaniu dziewczyny, która usunęła ciążę. Hekmat swoim zwyczajem postawiła się władzom - powiedziała, że to jej film i albo będzie pokazywany w całości, albo w ogóle. Jej międzynarodowa ranga dała jej pewną przewagę i w końcu cenzorzy ustąpili.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...