Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 300 mil do nieba

300 mil do nieba


dramat obyczajowy, Polska/Francja/Dania, 1989, 88 min.
reżyseria: Maciej Dejczer
obsada: Andrzej Mellin, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Kama Kowalewska, Rafał Zimowski, Wojciech Klata
Premiera w Ale kino+: 22.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
300 mil do nieba
1
2

Głośny i doceniony w świecie film o spektakularnej ucieczce z PRL-owskiej Polski dwóch nastoletnich braci, którzy do Ystad przedostali się ukryci pod tirem.

Pod podwoziem tira, wycieńczeni z zimna, głodu, pragnienia i ciasnoty spędzili 25 godzin, zanim prom, którym płynęli, dotarł szczęśliwie przez Bałtyk do szwedzkiego portu w Ystad. Ucieczka dwóch braci ze wsi Żyraków, 15-letniego Adama i 13-letniego Krzysztofa, to jeden z najbardziej brawurowych w historii przypadków nielegalnego przedostania się z bloku wschodniego na Zachód. Po tym, jak rozwścieczeni polscy urzędnicy pozbawili rodziców chłopców praw rodzicielskich, a szwedzkie media nagłośniły sprawę nieletnich uciekinierów, bracia Zielińscy otrzymali azyl w Szwecji. Pierwsze cztery lata spędzili w rodzinie zastępczej, później zamieszkali wspólnie, a pełnoletni już Adam stał się prawnym opiekunem brata. Żaden z nich nie zdecydował się na stałe wrócić do Polski. Cztery lata po ucieczce MACIEJ DEJCZER, początkujący reżyser znany głównie z dokumentów o tzw. trudnej młodzieży, postanowił przenieść ich dramatyczną historię na wielki ekran.

Bohaterowie filmu, Jędrek (Rafał Zimowski) i Grześ (Wojciech Klata) wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkają w skrajnych warunkach w barakowozie. Rodzina jest szykanowana z powodów politycznych - ojciec (Andrzej Mellin), nauczyciel historii, z powodu niesubordynacji był dwukrotnie zwalniany z pracy. Chłopcy żyją marzeniami o lepszym życiu i pewnego dnia postanawiają uciec naprawdę. Pod podwoziem tira przedostają się na pokład promu, gdzie wycieńczeni zasypiają. Budzą się w Danii, a tam zostają umieszczeni w obozie dla uchodźców. Dzięki staraniom polskiej dziennikarki zamieszkałej w Danii otrzymują azyl. Już w pierwszej rozmowie telefonicznej ojciec prosi zresztą chłopców: "nigdy nie wracajcie do kraju".

Bracia Zielińscy po raz pierwszy obejrzeli film Macieja Dejczera na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. Wiele lat później starszy z braci Adam w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział: "Film był bardziej spektakularny, niż nasza ucieczka. Z drugiej strony nie pokazał wszystkiego: zimna, strachu". Scenarzysta Cezary Harasimowicz, który dokładnie zbadał sprawę uciekinierów, zdecydował się dodać do scenariusza wątki fikcyjne - np. rodzina Zielińskich w rzeczywistości nie żyła w warunkach aż tak ekstremalnych, jak filmowi bohaterowie. Film po raz pierwszy pokazano w Polsce na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1989 roku. Organizatorzy festiwalu uznali jednak wówczas, że z powodu doniosłych zmian politycznych nie zostaną przyznane żadne regulaminowe nagrody. "Rzeczywistość w Polsce zmieniła się diametralnie. Festiwal stanął przed nowymi, ważnymi pytaniami. Trzeba było znaleźć inną formułę, spełnić inne zadania" - tłumaczył kontrowersyjną decyzję Maciej Karpiński, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu. "300 mil do nieba" dostało natomiast Europejską Nagrodę Filmową, nagrodę jury młodzieżowego w Cannes oraz Grand Prix Zrzeszenia Kin Artystycznych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Angers we Francji.

Film Dejczera do konkursu głównego w Gdyni powrócił rok później, a jury pod przewodnictwem Witolda Adamka przyznało mu nagrodę za debiut i najlepsze zdjęcia. Do nagrody za pierwszoplanową rolę męską nominowany był wówczas dwunastoletni Wojtek Klata, filmowy Grześ.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...