Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 36

36

36 Quai Des Orfevres
film sensacyjny, Francja, 2004, 106 min.
reżyseria: Olivier Marchal
obsada: André Dussollier, Andre Dussollier, Daniel Auteuil, Gerard Depardieu, Gérard Depardieu, Roschdy Zem, Valeria Golino
Premiera w Ale kino+: 1.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu
36

Współczesny Paryż. Miastem wstrząsa seria napadów na opancerzone furgonetki z pieniędzmi. Bandyci są nieuchwytni i wyjątkowo brutalni. Pod naporem opinii publicznej policja rozpoczyna szeroko zakrojone śledztwo.

Sprawę prowadzi doświadczony i skrupulatny Robert Mancini (André Dussollier), szef komendy głównej policji mieszczącej się przy słynnej 36 Quai des Orfèvres (ul. Nabrzeże Jubilerów nr 36). Mancini przekazuje kierowanie akcją swoim dwóm podwładnym: Leo Vrinksowi (Daniel Auteuil) i Denisowi Kleinowi (Gérard Depardieu). Ten, któremu uda się schwytać gangsterów zajmie miejsce szefa. Vrinks dowodzi komórką do walki ze zorganizowaną przestępczością. Klein kieruje brygadą antyterrorystyczną. Razem uczęszczali do szkoły policyjnej i razem stawiali pierwsze kroki jako zawodowi policjanci. Przez lata uchodzili za nierozłącznych przyjaciół. To już jednak odległa przeszłość. Teraz rywalizują ze sobą nie tylko w pracy, ale też w życiu prywatnym. Klein kocha żonę Vrinksa, piękną Camille (Valeria Golino) i zrobi wszystko, by należała tylko do niego. Mancini wkrótce przekonuje się, że powierzenie sprawy obydwu rywalom jednocześnie nie było najlepszym pomysłem.

Powstanie "36" poprzedziły prawdziwe wydarzenia, które zostały nieznacznie przetworzone na potrzeby scenariusza. Filmowej historii autentyzmu dodaje też fakt, że jej twórca przez kilkanaście lat sam pracował w paryskiej policji. OLIVIER MARCHAL zadebiutował jako reżyser i scenarzysta w 2002 roku dramatem sensacyjnym "Tajniak", również osadzonym w policyjnym środowisku. "36" porównywano do klasycznych francuskich kryminałów takich, jak "W kręgu zła" Melville'a oraz sensacyjnych hitów ostatnich lat w rodzaju "Gorączki" Manna. Reżyser myślał o realizacji filmu od kilkunastu lat chcąc złożyć hołd byłemu policjantowi Dominique'owi Loiseau, który niesłusznie oskarżony trafił do więzienia (przy realizacji "36" był współautorem scenariusza i pracował jako kierowca aktorów). Fabuła oparta jest na historii napadu na bank BNP z 14 stycznia 1985 r. Filmowcy inspirowali się też aferą tzw. "gangu skorumpowanych" (policjantów oskarżonych o wyłudzanie haraczy, napady i porwania). Gotowy projekt filmu przedłożono w cenionej firmie Gaumont. Przez dwa lata powstało kilka wersji scenariusza.

Sugestywne zdjęcia nawiązujące do klasyki gatunku zrealizował Denis Rouden, który inspirował się takimi filmami, jak "Ojciec chrzestny", "Siedem" czy "Gorączka". Równie ważna była ścieżka muzyczna. Kompozytorzy Axel Renoir i Erwann Kermorvant przesłuchali przed nagraniem (w którym wzięło udział 50 artystów) muzykę z takich filmów, jak "Najważniejsze to kochać" i "Informator".

Najistotniejsza była jednak obsada. W postaci dwóch protagonistów wcielili się wielcy gwiazdorzy francuskiej kinematografii: Gérard Depardieu i Daniel Auteuil. Obaj spotkali się parę lat wcześniej na planie "Plotki". Depardieu został dwukrotnie wyróżniony Cezarem ("Ostatnie metro", "Cyrano de Bergerac"). W dorobku ma francuskie i międzynarodowe produkcje, do których należą: "Danton", "Camille Claudel", "Zielona karta", "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Księga Diny" i "Vatel". Auteuil również zdobył dwa Cezary ("Jean de Florette", "Dziewczyna na moście"). Poza tym wystąpił w tak głośnych filmach jak "Serce jak lód" "Królowa Margot", "Francuzka", "Ósmy dzień", "Markiz de Sade" czy "Ukryte". W filmie pojawiają się także: zdobywca kilku Cezarów (m.in. "Serce jak lód", "Znamy tę piosenkę") André Dussollier ("Życie jest powieścią"), Valeria Golino ("Wieczna miłość"), Daniel Duval ("Powiew nocy") i legenda francukiego kina Mylene Demongeot (seria "Fantomas").

Film otrzymał osiem nominacji do Cezara w kategoriach: film roku, reżyseria, scenariusz, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, montaż, dźwięk. Rywalizował również o Złotą Żabę (najlepsze zdjęcia) w Konkursie Głównym na MFF Camerimage w Łodzi.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...