Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 39 KROKÓW

39 KROKÓW

The 39 steps
thriller, Wlk. Brytania, 1935, 86 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Godfrey Tearle, Lucie Mannheim, Madeleine Carroll, Robert Donat
Premiera w Ale kino+: 8.01.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu

W "39 krokach" Hitchcock znakomicie rozgrywa swój ulubiony wątek - motyw niewinnego, przeciętnego człowieka wplątanego w zbrodnię i aferę szpiegowską.

Hannay (Robert Donat), biznesmen z Kanady, idzie do londyńskiego teatrzyku varieté. Gwoździem programu jest występ niejakiego Mr. Memory, człowieka dysponującego niezwykłą, fenomenalną pamięcią. Show zostaje przerwane przez zamieszanie i strzały. Hannay ucieka razem z piękną Anabellą (Lucie Mannheim), która nakłania go aby poszedł z nią do jej mieszkania. Kobieta powierza Hannay'owi tajemnicę - jest agentką wywiadu zamieszaną w sprawę szpiegowskiego spisku. Szef tajnej, złowieszczej organizacji, zagadkowy, diabelnie inteligentny i niebezpieczny profesor Jordan (Godfrey Tearle) kieruje siatką wrogów Wielkiej Brytanii z małej szkockiej wioski. Kiedy Anabella zostaje zamordowana, podejrzenie pada na Hannaya. Jego jedyną szansą staje się dotarcie do Jordana i zdemaskowanie go. Nie będzie to łatwe, ponieważ tajemniczy konspiratorzy już rozpoczęli polowanie na głowę Hannaya.

"39 kroków" to jeden z bardziej udanych, wczesnych filmów, które ALFRED HITCHCOCK zrealizował w Wielkiej Brytanii, przed swoim wyjazdem do Hollywood w 1940 roku. Tak jak w wypadku "Człowieka, który wiedział za dużo" (1935) czy "Północy, północnego zachodu" (1959), fabuła "39 kroków" opiera się na ukochanej przez mistrza intrydze pokazującej samotną walkę szarego człowieka z siłami zorganizowanego zła. I tak jak w innych filmach Hitchcocka, bohater może liczyć tylko na siebie, ponieważ "wszedł między ostrza potężnych szermierzy".

Hitchcock nie lubił kina przegadanego, w którym braki narracji nadrabia się wyjaśnieniami zawartymi w dialogach. Cenił przede wszystkim siłę obrazu, mawiając, że fabuły jego filmów są rozwinięciem pomysłów czysto wizualnych. Od logiki opowiadania ważniejsze było dla niego tworzenie pożądanego nastroju za pomocą drobiazgów - gestów i spojrzeń aktorów, kompozycji kadrów, elementów scenografii. "39 kroków" pochodzi z czasów, w których większość filmowców zachłystywała się świeżo uzyskanymi możliwościami kina dźwiękowego, przeciążając swoje opowieści dialogami. Młody Hitchcock wiedział, że nie tędy droga; zdawał sobie sprawę, że największa siła kina polega na grze na emocjach widzów, kreowaniu iluzji i sugestywnej atmosfery.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...