Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 4. FESTIWAL FILMY ŚWIATA ALE KINO!

4. FESTIWAL FILMY ŚWIATA ALE KINO!


festiwal, Polska, 2008, 10 min.

Premiera w Ale kino+: 16.11.2008 r.
4.00
343
8 głosy | 219 miejsce w rankingu

Kanał filmowy ale kino! i Agencja Promocji Manana, współorganizatorzy Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!, odsłaniają szczegóły programu imprezy. Spośród 20 pełnometrażowych filmów fabularnych po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane obrazy z tegorocznych festiwali w Toronto i Wenecji, w tym etiopski film "TEZA", zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w Wenecji oraz nagrody za najlepszy scenariusz.

Festiwal otworzy dwa miesiące po światowej premierze turecki obraz "PUSZKA PANDORY" ("Pandoranin kutusu"/"Pandora's Box") - zwycięzca tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián - zdobywca ZŁOTEJ MUSZLI za najlepszy film oraz SREBRNEJ MUSZLI dla najlepszej aktorki (Tsilla Chelton). Autorką filmu jest urodzona w Turcji Yesim Ustaoglu, laureatka m.in. Nagrody Blue Angel dla najlepszego europejskiego filmu na MFF Berlinale 1999 za "Journey to the Sun".

Ponadto widzowie zobaczą m.in. turecki "SUT" oraz argentyński "UNA SEMANA SOLOS". Pokazy festiwalowe odbędą się w dniach 21-30 listopada, w Warszawie (kino Muranów, Wisła, Kino.Lab), Krakowie (kino Pod Baranami), Poznaniu (kino Pałacowe) i Gdańsku (Klub Żak). W programie imprezy znajdą się filmy z Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej. Uroczyste otwarcie festiwalu Filmy Świata Ale Kino! odbędzie się 19 listopada w warszawskim kinie Muranów.

Podczas festiwalu zostanie także zaprezentowana twórczość czołowych reżyserów współczesnego kina japońskiego. Pokazanych zostanie 5 filmów, które ukazują różnorodność kinematografii Kraju Kwitnącej Wiśni. Wśród tytułów znajdą się m.in. "Achilles i żółw" - najnowszy film Takeshi Kitano, najbardziej znanego na świecie japońskiego reżysera; "Odrodzenie" Kobayashi, głównego przedstawiciela kina artystycznego oraz "Tokijska sonata" Kiyoshi Kurosawy, uznawanego obecnie za jednego z najzdolniejszych i najciekawszych twórców japońskiego kina.

Wydarzeniem specjalnym będzie przegląd filmów HAILE GERIMY, najpopularniejszego etiopskiego reżysera. Pokazane zostaną cztery filmy artysty: "TEZA" - zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i nagrody za najlepszy scenariusz na tegorocznym MFF w Wenecji, "ŻNIWA: 3 TYSIĄCLECIA" - uhonorowany Srebrnym Leopardem i Nagrodą Jury Ekumenicznego na MFF Locarno 1976, "SANKOFA" - najbardziej znany film Gerimy oraz "NIEDOSKONAŁA PODRÓŻ" - dokument zrealizowany razem z Ryszardem Kapuścińskim. Haile Gerima, nazywany przez Martina Scorsese "wielkim etiopskim filmowcem", to jeden z najwybitniejszych twórców Czarnego Kontynentu. Ten filozof, profesor, pisarz, producent i reżyser zajmuje wyjątkowe miejsce w historii światowej kinematografii, jako jeden z niewielu filmowców z Afryki, którzy zyskali międzynarodową sławę. Sam Gerima mówi o sobie "niezależny filmowiec Trzeciego Świata". Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych.

Premierowe pokazy filmów z festiwali w Toronto i Wenecji:
-"TEZA" - reż. Haile Gerima, Etiopia, 2008, Nagroda Specjalna Jury oraz nagroda za najlepszy scenariusz, 65. MFF Wenecja
-"SUT" - reż. Semih Kaplanoglu, Turcja, 2008, konkurs 65. MFF Wenecja
-"UNA SEMANA SOLOS" - reż. Celina Murga, Argentyna, 2007, Venice Days 65. MFF Wenecja
-"PUSZKA PANDORY" - reż. Yesim Ustaoglu, Turcja, 2008, Złota Muszla za najlepszy film oraz Srebrna Muszla dla najlepszej aktorki (Tsilla Chelton), MFF San Sebastian

Festiwal Filmy Świata Ale Kino! istnieje od 2005 roku. Co roku gromadzi kilkutysięczną publiczność, w zeszłym roku w pokazach wzięło udział ponad 8 tysięcy widzów. Ideą imprezy jest przybliżenie kina, które portretuje kultury spoza tzw. Świata Zachodniego. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym i poszukiwanym źródłem inspiracji, niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku. Organizatorami festiwalu są kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Manana.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...