Ale kino+
alekino+
Film. 69

69

Ruang talok 69/ 6ixtynin9
thriller, Tajlandia, 1999, 110 min.
reżyseria: Pen-Ek Ratanaruang
obsada: Black Phomtong, Lalita Panyopas, Prompop Lee, Tasanawalai Ongartittichai
Premiera w Ale kino+: 3.06.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 460 miejsce w rankingu

Niecodzienny thriller czy raczej surrealistyczna tragikomedia z Tajlandii, porównywana często do filmów Tarantino i Boyle'a.

Tum (Lalita Panyopas) zostaje z dnia na dzień zwolniona z pracy - wielka finansowa korporacja, w której pracuje, w związku z kryzysem w Azji zmuszona jest do drastycznych redukcji. Zrozpaczona dziewczyna wraca bez grosza do domu, ale pod drzwiami swojego niewielkiego mieszkania znajduje nieoczekiwanie… pudło pełne makaronu. Co więcej, pudło wypełnione jest taką ilością pieniędzy, jakiej Tum nigdy nie widziała na oczy. Dziewczyna traktuje zdarzenie jako prezent od losu - od tej chwili ma szansę zacząć żyć zupełnie inaczej, chce zasmakować w luksusie, kupić bilet lotniczy i wyjechać z kraju, który tak źle ją potraktował. Beztroskie szczęście nie trwa jednak zbyt długo - ci, którzy zostawili pudło wkrótce będą chcieli je odzyskać.

Morał tej opowieści jest prosty: pieniądze szczęścia nie dają. A nie dają go zwłaszcza pieniądze, które okupione zostały - jak się wkrótce okaże - cierpieniem i śmiercią bardzo wielu osób. Tyle że reżyser filmu, PEN-EK RATANARUANG nie zamierzał stworzyć moralitetu. Przeciwnie, jego "69" to rozszalała czarna komedia, która odwołuje się wyraźnie do konwencji i stereotypów kina sensacyjnego po to, by się nimi bawić. Uhonorowany specjalną nagrodą Don Kichota na festiwalu w Berlinie obraz Ratanaruanga to film paradoksalny: z jednej strony autentycznie zabawny, z drugiej - makabryczny, wstrząsający jako kryminał, a zarazem od początku prowadzony wedle reguł surrealistycznej narracji. Nic dziwnego, że znakomicie odebrany w świecie "69" porównywano najczęściej do filmów Tarantino i Boyle'a.

Dla samego Ratanaruanga, który z wykształcenia jest historykiem sztuki, a w przeszłości zajmował się m.in. realizacją wielokrotnie nagradzanych w świecie filmów reklamowych, "69" okazał się przepustką do międzynarodowej sławy. Kolejne filmy tego reżysera pokazywane były m.in. na festiwalu w Wenecji, a w Polsce - w ramach festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...