Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. 8 1/2

8 1/2

8 1/2
dramat obyczajowy, Włochy/Francja, 1963, 133 min.
reżyseria: Federico Fellini
obsada: Anouk Aimee, Anouk Aimée, Anouk Aimée, Claudia Cardinale, Marcello Mastroianni, Sandra Milo
Premiera w Ale kino+: 14.07.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu

"8 1/2", jeden z najważniejszych - i najpiękniejszych - filmów w historii kina, paradoksalnie opowiada o niemożności nakręcenia filmu.

"8 1/2" uważane jest za najbardziej osobisty projekt FEDERICO FELLINIEGO, rzecz niemalże autobiograficzną. To opowieść o reżyserze - film o robieniu filmu, oraz o mękach, rozterkach i niepokojach twórczych, które towarzyszą jego powstawaniu. "8 1/2" to niedościgły wzór kina autotematycznego, przyglądającego się samemu sobie. Wielu twórców po Fellinim próbowało sił w tym gatunku, wielu Felliniego cytowało - ale żaden mu nie dorównał.

Bohaterem "8 1/2" jest włoski reżyser Guido Anselmi, pod postacią którego nie trudno dopatrzyć się osoby samego Felliniego, zwłaszcza, że Guida gra Marcello Mastroianni, aktor, którego twórca "La Strady" zwykle obsadzał w roli swojego porte parole. Anselmi zrobił właśnie wielki hit i chciałby odpocząć. Ale nic z tego. Reżysera prześladują współpracownicy, kochanka, żona, kandydatki na gwiazdy filmowe, dziennikarze - Anselmi jest dosłownie oblężony przez tłum osób, z których każda czegoś od niego oczekuje. Producent naciska, by zacząć zdjęcia do nowego filmu; wydał już majątek na dekoracje. Problem w tym, że Anselmi nie ma zielonego pojęcia, o czym ma być ten nowy film. Cierpi na twórczą niemoc. Zestresowany, ucieka w świat snów i marzeń na jawie, błądzi myślami po czasach dzieciństwa, wspomina dawne erotyczne fascynacje i kobiety swojego życia, fantazjuje. Być może to właśnie w wizjach, wspomnieniach miłości i w fantazjach leży lekarstwo na artystyczną blokadę?

Tytuł "8 1/2" jest zaszyfrowanym przez Felliniego żartem. Reżyser nakręcił wcześniej 6 filmów pełnometrażowych i 3 krótkie metraże, które liczył jako "połówki". Razem daje to 7½ filmu, z czego wnikało, że następny obraz będzie "ósmym i pół" dziełem w dorobku reżysera. "8 1/2" to jeden z tych niezwykłych filmów, w których znaleźć można niemal wszystko: psychoanalityczne podróże w głąb siebie, wizjonerską, surrealistyczną wyobraźnię, ironiczny obraz filmowego światka, poważne pytania egzystencjalne I humor, erotykę, gwiazdy ekranu, poezję i wiele, wiele więcej. Fellini zebrał za film kolekcję nagród - z Oscarem włącznie - ale osiągnął coś znacznie ważniejszego niż festiwalowe wyróżnienia. Stworzył dzieło, które należy do najważniejszych punktów odniesienia w historii kina XX wieku - trudno mówić o dziejach filmu nie wspominając "8 1/2" Federico Felliniego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...