Ale kino+
alekino+
Film. 9 DOLARÓW 99 CENTÓW

9 DOLARÓW 99 CENTÓW

$9.99
film animowany, Australia/Izrael, 2008, 78 min
reżyseria: Tatia Rosenthal
obsada: Anthony LaPaglia, Claudia Karvan, Geoffrey Rush, Joel Edgerton, Samuel Johnson
Premiera w Ale kino+: 10.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 384 miejsce w rankingu
9 DOLARÓW 99 CENTÓW

Rewelacja ostatniego festiwalu Era Nowe Horyzonty - nakręcona metodą poklatkowej animacji satyra na współczesny świat, w którym w tłumie dziwaków, outsiderów i neurotyków jedyną pewną drogę pokazuje... poradnik za 9 dolarów i 99 centów.

Dave Peck (głos Samuel Johnson), choć ma już 28 lat, wciąż mieszka ze swoim ojcem, Jimem (głos Anthony LaPaglia), chorobliwym pesymistą. Ich ciasne mieszkanko w bloku nie należy do najwygodniejszych - graniczy też z mieszkaniami innych dziwaków, w których tenże blok nadzwyczaj obfituje. Jest więc staruszek Albert (głos Barry Otto), którego odwiedza rozczarowany życiem anioł-stróż (głos Geoffrey Rush). Jest też emerytowany, pogrążony w długach magik Marcus Parcus (głos Roy Biling) i Ron (głos Joel Edgerton), który spędza czas z... krasnoludkami. Brat Dave'a, Lenny (głos Ben Mendelsohn), zafascynowany jest supermodelką Tanitą (Leeanna Walsman). Dave'a z kolei pochłania lektura kupionego niedawno poradnika "Jaki jest sens życia", który kosztował tytułowe 9 dolarów 99 centów i który kryje w sobie treści dla Dave'a wręcz rewolucyjne.

"9 dolarów 99 centów", jeden z najbardziej oklaskiwanych filmów ostatniego festiwalu Era Nowe Horyzonty, to pełnometrażowy debiut pochodzącej z Izraela TATII ROSENTHAL i zarazem efekt jej trzeciego już artystycznego spotkania z pisarzem Etgarem Keretem. Nakręcony pracochłonną metodą animacji poklatkowej film premierę miał podczas festiwalu w Toronto - później trafił też na festiwale w Rzymie, Hongkongu, Istambule i Meksyku, gdzie zdobył nagrodę publiczności, a Rosenthal została nagrodzona za reżyserię. "Chciałabym, żeby widzowie myśleli, że to, co dzieje się w tym filmie, jest trochę magiczne momentami, ale takie też jest życie. Życie wzbudza takie uczucia, te mniej i te bardziej przyjemne" - odpowiadała reżyserka na pytania o magiczny wymiar jej fabuły. Owacyjnie przyjęty "9 dolarów 99 centów" powstał 7 lat po napisaniu scenariusza, który opierał się w dużej mierze na krótkich opowiadaniach Kereta, ale był także efektem wspólnej pracy pisarza i reżyserki. Keret, wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie, jest poetą, prozaikiem i felietonistą. Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań "Rury", a dziś uważany jest za jeden z największych talentów izraelskiej literatury. Rosenthal z kolei, zanim zrealizowała swój pełnometrażowy debiut, uczyła się animacji pracując przy amerykańskich produkcjach - m.in. serialu kukiełkowym "Blue's Clues".
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...