Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. A HARD DAY'S NIGHT

A HARD DAY'S NIGHT


komedia muzyczna, Wlk. Brytania, 1964, 87 min.
reżyseria: Richard Lester
obsada: George Harrison, John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr
Premiera w Ale kino+: 31.12.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 24 miejsce w rankingu

Pierwszy film z udziałem The Beatles - największej grupy w historii muzyki rockowej. "A Hard Day's Night" powstał w samym środku "Beatlemanii", która ogarnęła Wielką Brytanię; film podgrzał i tak gorącą atmosferę wokół zespołu, stając się zwiastunem nadchodzącej rewolucji kulturalnej lat 60.

Debiutancka płyta The Beatles "Please Please Me" ukazała się w 1963 roku. W rok później czterech młodych muzyków z Liverpoolu cieszyło się już niewiarygodną wręcz popularnością. Histeryczną atmosferę wokół kapeli krytycy nazwali Beatlemanią. "A Hard Day's Night" jest nakręconym na gorąco fascynującym zapisem tego fenomenu.

"A Hard Day's Night" jest inscenizowaną relacją z jednego dnia z życia muzyków, na widok których zastępy fanów mdlały, wrzeszczały i wpadały w histeryczną ekstazę. Ucieczka przed tłumem wielbicielek i przed natrętnym menadżerem, poszukiwanie zagubionego perkusisty Ringo Starra, występ dla telewizji, wreszcie koncert - dzień Beatlesów toczy się w oszałamiającym tempie i w rytm muzyki. Film nakręcony został w paradokumentalnej konwencji - i w istocie, choć gatunkowo należy do świata fabuły, ma dziś wartość bezcennego dokumentu.

Muzyka The Beatles wprowadzała do kultury muzycznej zupełnie nową jakość. Podobnie nowatorski charakter ma film RICHARDA LESTERA, reżysera amerykańskiego, ale świetnie czującego specyfikę brytyjskiego humoru i rozumiejącego fenomen Beatlesów. Filmy wykorzystujące popularność gwiazd muzyki powstawały również wcześniej; dość wspomnieć musicale z udziałem Elvisa Presleya. Były to jednak filmy ugrzecznione, a wizerunek takich artystów jak Presley był starannie wyreżyserowany przez agentów, managerów i speców od PR. Lester, późniejszy twórca cyklu filmów o Supermanie, zaproponował zupełnie inna formułę. Postawił na autentyczność i osobowości Beatlesów, pozwolił im improwizować na planie i współtworzyć film. Reżyser rozpoznał buntowniczy element stojący za Beatlemanią, która zapowiadała wielką rewolucję kulturalną drugiej połowy lat 60. Nowa muzyka wymagała nowego kina. Lester sprostał zadaniu: jego film, pełen formalnych chwytów zaczerpniętych z arsenału Nowej Fali, jest bezpretensjonalny, energetyczny, przenikany duchem wolności, absurdalnego humoru i oczywiście muzyką.

"Should Have Known Better", "Can't Buy Me Love", "I Wanna Be Your Man'", "All My Loving'', "She Loves You", i inne piosenki, które znalazły się w ścieżce dźwiękowej (i zarazem na trzecim albumie Beatlesów), są wystarczającym powodem by obejrzeć "A Hard Day's Night" - obraz, który odniósł w swoich czasach wielki sukces komercyjny, dostał dwie nominacje do Oscara i zapisał się jako jeden z najważniejszych filmów rockowych w historii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...