Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ADWOKAT DIABŁA

ADWOKAT DIABŁA

Guilty as Sin
thriller, USA, 1993, 103 min.
reżyseria: Sidney Lumet
obsada: Don Johnson, Jack Warden, Rebecca De Mornay, Stephen Lang
Premiera w Ale kino+: 16.09.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 541 miejsce w rankingu

Mistrz thrillera sądowego, Sidney Lumet, pokazuje, jak niebezpieczny może być przystojny klient dla początkującej pani adwokat i jak zaskakująco mściwa może okazać się wywiedziona w pole prawniczka.

Ambitna i ciesząca się już opinią niezawodnej adwokatka Jennnifer Haines (Rebecca De Mornay) decyduje się bronić w sądzie Davida Edgara Greenhilla (Don Johnson), znanego playboya oskarżonego o zabicie własnej żony. Choć oskarżenie ma dosyć mocne dowody (motywem zbrodni miał być majątek kobiety), Jennifer - wbrew wszystkim - chce wierzyć w niewinność swojego klienta. Zwłaszcza że niekwestionowany czar Greenhilla już zdążył zawrócić jej w głowie. W miarę toku sprawy nawet ona przekonuje się jednak, że wyjątkowo okrutne morderstwo jest jego sprawką. Postanawia się wycofać, jednak okazuje się, że jest już za późno. Decyduje się więc na ryzykowną, podwójną grę. W sądzie nadal go broni, ale "po godzinach" prowadzi prywatne śledztwo i preparuje dowody przeciwko Greenhillowi.

Rebecca De Mornay, znana z ról pięknych, złych i przebiegłych kobiet, jak demoniczna Milady z "Trzech muszkieterów" czy zabójcza Peyton z "Ręki nad kołyską", w "Adwokacie diabła" wcieliła się w ofiarę, której naiwnością i kobiecą uległością bawi się playboy-psychopata. Dzięki tym trzem filmom Mornay, znanej szerokiej publiczności z "Ostrego dyżuru", udało się zresztą powrócić na wielki ekran. Aktorka wycofała się z kina pod koniec lat 80. rozżalona złymi recenzjami po swoim występie w remake'u "I Bóg stworzył kobietę" nakręconym - jak w przypadku pierwowzoru - przez Rogera Vadima. W wywiadach deklarowała wówczas: "Publiczność uwielbia mnie nienawidzić", a aktorskie ambicje realizowała odtąd w produkcjach telewizyjnych i na deskach teatru. Na wielki ekran powróciła po sukcesie na Broadwayu, zdobywając nagrodę na Cognac Festival du Film Policier i MTV Film Award za rolę w "Ręce nad kołyską" (1992). W "Adwokacie diabła", w którym aktorce towarzyszył niespodziewanie dobry Don Johnson, czyli były "policjant z Miami", Mornay reżyserował SIDNEY LUMET, specjalista od thrillerów sądowych (nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie obraz "Dwunastu gniewnych ludzi" czy nominowany do Oscara i Złotego Globu za "Werdykt").

Za zdjęcia odpowiedzialny był Polak, Andrzej Bartkowiak, absolwent łódzkiej "filmówki", który właśnie dzięki Lumetowi rozpoczął w Hollywood błyskotliwą karierę. Wraz z nim zrealizował m.in. "Werdykt" (1982), "Nazajutrz" (1986) z Jane Fondą czy pokazywany w Cannes "Obcy wśród nas" (1992). Oryginalne zdjęcia Bartkowiaka można też podziwiać w takich filmach, jak "Upadek" (1993) Joela Schumachera, "Speed: Niebezpieczna szybkość" (1994) Jana De Bonta czy "Trzynaście dni" (2000) Rogera Donaldsona z Kevinem Costnerem. Od 2000 roku operator zajmuje się również reżyserowaniem. Duży sukces kasowy odniosły m.in. jego dwa sensacyjne obrazy "Romeo musi umrzeć" (2000) i "Od kołyski aż po grób" (2003) z azjatyckim gwiazdorem filmów kung fu Jetem Li.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...