Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Afera Thomasa Crowna

Afera Thomasa Crowna

The Thomas Crown Affair
kryminał, USA, 1999, 108 min.
reżyseria: John McTiernan
obsada: Denis Leary, Faye Dunaway, Pierce Brosnan, Rene Russo
Premiera w Ale kino+: 10.12.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 138 miejsce w rankingu
Afera Thomasa Crowna

"To elegancka zbrodnia dokonana przez elegancką osobę. Tu nie chodzi o pieniądze", słowa emanującej seksem Catherine, granej przez Rene Russo, stanowią idealne streszczenie "Afery Thomasa Crowna". Film w reżyserii Johna McTiernana, będący remake'm obrazu z 1968 roku, dowodzi, że świetne scenariusze są jak wino i dojrzewają z wiekiem. Obok Russo, na ekranie pojawia się szarmancki Pierce Brosnan.

Biznesmen, miłośnik kobiecych wdzięków i obrazów Claude'a Moneta w jednej osobie, czyli Thomas Crown (Pierce Brosnan) planuje nieprawdopodobnie sprytny napad na Metropolitan Museum. Już niedługo, warte 100 milionów dolarów, dzieło "San Giorgio Maggiore" odbędzie podróż z muzealnej ściany do rezydencji Crowna. Policyjne śledztwo prowadzi, co prawda, detektyw Michael McCann (Denis Leary), ale prym wiedzie w nim Catherine Banning (Rene Russo), przedstawicielka firmy ubezpieczeniowej, która nie kwapi się, by wypłacić muzeum odszkodowanie. Banning w śmiałej kradzieży wyczuwa rękę konesera...

"Afera Thomasa Crowna" to remake filmu Normana Jewisona z 1968 r. W rolach głównych wystąpili wtedy Steve McQueen i - pojawiająca się także w nowej odsłonie - Faye Dunaway. Za drugie wcielenie filmu zabrał się JOHN MCTIERNAN, twórca kultowej "Szklanej pułapki". Scenariusz z lat 60. został odświeżony; pomysłem samego reżysera była między innymi zmiana celu napaści. Przeprowadzoną bez broni kradzież obrazu uznał McTiernan za dużo bardziej czarującą niż nawet najbardziej niezwykły napad na bank.

W nowej wersji filmu miejsce McQueena zajął Pierce Brosnan - aktor-synonim angielskiego, stylowego dżentelmena. Nie bez powodu - tego Irlandczyka z urodzenia obsadzono przecież w roli par excellance brytyjskiego agenta 007 w kontynuacji serii o Jamesie Bondzie. "GoldenEye", pierwszy z filmów z udziałem Brosnana, odniósł zresztą oszałamiający sukces. I choć po 3 kolejnych częściach przyszedł czas na Daniela Craiga, nazwisko piątego Bonda nadal wywołuje automatyczne skojarzenie z elegancją. Wizerunek ten Brosnan umiejętnie wykorzystał w "Aferze".

Rene Russo - filmowa Catherine - rozbudzała męską wyobraźnię przez całe lata 80. i 90. Najpierw jako modelka - kilkakrotnie pojawiła się na okładce kultowego "Vouge'a", potem jako, pełna zmysłowego czaru, utalentowana aktorka. Stworzyła m.in. postać Lorny Cole w "Zabójczej broni 3" i "4", grała u boku Dustina Hoffmana w "Epidemii" i świetnym "Dorwać małego" Sonnenfelda.

W McTiernanowskiej wersji "Afery Thomasa Crowna", porywającą, nagrodzoną w 1969 r. Oscarem piosenkę "Windmills of your mind" wykonuje Sting.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...