Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Agatha

Agatha


kryminalny, Wlk. Brytania, 1979, 105 min.
reżyseria: Michael Apted
obsada: Dustin Hoffman, Timothy Dalton, Vanessa Redgrave
Premiera w Ale kino+: 12.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 50 miejsce w rankingu
Agatha

Brytyjski kryminał oparty na wątku z życia Agathy Christie - królowej powieści detektywistycznej - która w 1926 roku zniknęła w tajemniczych okolicznościach. W rolach głównych występują: Vanessa Redgrave, Dustin Hoffman i Timothy Dalton.

Rok 1926, Anglia. Agatha Christie (Vanessa Redgrave) to 36-letnia pisarka, która już zasłynęła takimi powieściami kryminalnymi jak "Tajemnicza historia w Styles" czy "Morderstwo na polu golfowym". Najsłynniejsze książki o przygodach detektywa Herkulesa Poirota i panny Marple ma jednak jeszcze przed sobą. Tymczasem w życiu coraz bardziej popularnej na Wyspach pisarki dochodzi do tajemniczego incydentu - Agatha znika w niewyjaśnionych okolicznościach na 11 dni, zostawiając męża (Timothy Dalton) i dziecko. Jej odnalezienia podejmuje się ambitny amerykański detektyw. Trop prowadzi go do znanego kurortu, gdzie będzie musiał zmierzyć się z kryminalną intrygą.

Agathy Christie nikomu chyba nie trzeba przedstawiać - to najsłynniejsza autorka powieści detektywistycznych, obwołana "Królową Kryminału", która stworzyła dwójkę detektywów - Belga Herkulesa Poirota i pannę Jane Marple. Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk kryminalnych, a najsłynniejsza z nich - "Pułapka na myszy" - do dzisiaj wystawiana jest na deskach londyńskich teatrów. Christie jest również najlepiej sprzedająca się autorką wszech czasów -wydano ponad 2 miliardy jej książek, z czego miliard tylko w języku angielskim. Jak na autorkę powieści kryminalnych przystało, w jej życiu również doszło do tajemniczego zdarzenia, które do dziś trapi jej biografów. W 1926 roku, 36-letnia wówczas Christie, żona lotnika Archibalda Christie i matka 7-letniej Rosalind, z dnia na dzień zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Incydent ten wywołał poruszenie w prasie. Po 11 dniach odnaleziono ją w końcu w słynnym kurorcie, gdzie zameldowała się pod innym nazwiskiem. Pytana, nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego uciekła. Jedni twierdzą, że był to efekt jej załamania psychicznego, spowodowanego romansem męża (z którym zresztą dwa lata później się rozwiodła), inni - że sprytny chwyt marketingowy mający jej zrobić reklamę. Wydarzenia postanowił przedstawić brytyjski reżyser MICHAEL APTED (seriale "Masters of Sex", "Rzym", filmy "Park Gorkiego", "Blink"). W filmie skupia się na zniknięciu pisarki i 11 dniach poszukiwań, dodając do fabuły zagadkę kryminalną. Uwagę zwracają przepiękne zdjęcia, nastrojowa muzyka i atmosfera przywołująca na myśl kryminały Agathy Christie. W roli tytułowej występuje Vanessa Redgrave a partnerują jej Dustin Hoffman i Timothy Dalton. Film był nominowany do Oscara i BAFTY za kostiumy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...