Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. AGNES BROWNE

AGNES BROWNE


komedia, USA/Irlandia, 1999, 88 min.
reżyseria: Anjelica Huston
obsada: Anjelica Huston, Ciaran Owens, Marion O'Dwyer, Niall O'Shea
Premiera w Ale kino+: 8.03.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 114 miejsce w rankingu

Film w reżyserii Anjeliki Huston - wybitnej aktorki, modelki, córki wielkiego Johna Hustona. Baśń dla dorosłych o kobiecie, która wśród przeciwności losu odkrywa samą siebie.

Dublin, koniec lat 60. Po śmierci męża Agnes Brown (Anjelica Huston) zostaje sama z siódemką dzieci i pustką w kieszeni. Wdowa usiłuje związać koniec z końcem sprzedając owoce na targu, ale i tak musi ciągle zapożyczać się u lokalnego lichwiarza, bezwzględnego i brutalnego osobnika znanego jako pan Billy (Ray Winstone). Wsparciem dla walczącej o przetrwanie kobiety są jej dzielne dzieci oraz przyjaciele - koleżanka z targu imieniem Marion (Marion O'Dwyer) oraz nieśmiały adorator, francuski piekarz Pierre (Arno Chevrier). Agnes Brown ma marzenie - pragnie dostać się na nadchodzący koncert Toma Jonesa. Z pomocą dzieci i przyjaciół niemożliwe staje się realne, ale trzęsący dzielnicą pan Billy nie śpi i upomina się o swoje długi.

Scenariusz "Agnes Browne" przypomina fabuły brytyjskich filmów społecznych o dramatach bohaterów z klasy pracującej, ale konwencja w jakiej ANJELICA HUSTON realizuje swoją opowieść, bliższa jest baśni dla dorosłych niż kinu zaangażowanemu. Tłem tej opowieści jest Dublin lat 60. i specyficzny koloryt tradycyjnej irlandzkiej obyczajowości. Pokazane w filmie realia Anjelica Huston zna z własnego doświadczenia. Córka wielkiego hollywoodzkiego reżysera Johna Hustona wychowywała się w Irlandii; jej ojciec urodził się wprawdzie w Stanach Zjednoczonych, ale pielęgnował swoje irlandzkie korzenie, a w 1964 roku przyjął nawet irlandzkie obywatelstwo.

Anjelica Huston znana była najpierw jako modelka, później jako ceniona aktorka - w 1986 roku zdobyła Oscara za występ w reżyserowanym przez swojego ojca "Honorze Prizzich". Reżyserią zajęła się w latach 90.; "Agnes Browne" to drugi film w jej dorobku. Początkowo rola tytułowa miała zostać powierzona innej aktorce, ale po problemach z castingiem Huston zdecydowała się zagrać bohaterkę osobiście. Stało się tak z wielką korzyścią dla filmu; wśród obsady "Agnes Browne" kroku Anjelice Huston potrafi dotrzymać tylko pamiętny niesamowitej z roli w "Nic doustnie" Gary'ego Oldmana wybitny brytyjski aktor Ray Winstone.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...