Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. AGNIESZKA 46

AGNIESZKA 46


dramat obyczajowy, Polska, 1964, 85 min.
reżyseria: Sylwester Chęciński
obsada: Hanna Skarżanka, Jadwiga Chojnacka, Joanna Szczerbic, Leon Niemczyk, Władysław Dewoyno
Premiera w Ale kino+: 8.11.1999 r.
4.00
343
4 głosy | 627 miejsce w rankingu
AGNIESZKA 46

Rzecz dzieje się w 1946 roku na Ziemiach Odzyskanych. W małej wiosce rybackiej spotykają się despotyczny sołtys Bałcz (Leon Niemczyk) i młoda nauczycielka Agnieszka (Joanna Szczerbic).

Bałcz w czasie wojny dowodził oddziałem kompanii karnej, który wyzwolił te okolice. Teraz osiedlił się w wiosce wraz z częścią swoich żołnierzy. Jest człowiekiem bezwzględnym, sprawującym twarde rządy. W obawie przed utratą przywództwa moralnego i autorytetu wśród lokalnej ludności, odstrasza wszystkich nauczycieli, przysyłanych do wioski przez władze terenowe. Podobnie dzieje się w przypadku kolejnej nauczycielki, ambitnej i entuzjastycznej Agnieszki Żwaniec. Chociaż między dwojgiem rodzi się uczucie, nie potrafią porozumieć się ze sobą.

SYLWESTER CHĘCIŃSKI, absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSF, zadebiutował w 1961 roku, jako reżyser filmu dla młodzieży "Historia żółtej ciżemki", w którym, u boku Gustawa Holoubka i Bronisława Pawlika, w roli dziecięcej wystąpił Marek Kondrat. Największą popularność przyniosła mu jednak trylogia: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", czyli dzieje zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, z Wacławem Kowalskim i Władysławem Hańczą w rolach głównych. Pamiętamy go również jako autora filmów "Wielki Szu" i "Rozmowy kontrolowane".

Do "Agnieszki 46" reżyser zatrudnił wiele ówczesnych gwiazd. Zmarły w 2006 roku Leon Niemczyk, grający sołtysa Bałcza, zagrał w około 400 filmach polskich i 150 zagranicznych, realizowanych głównie w Niemczech (NRD), ale również w produkcjach francuskich, czechosłowackich i jugosłowiańskich. Najbardziej znane polskie filmy z jego udziałem, to: "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, nominowany do Oscara "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, pierwszy polski film kolorowy "Krzyżacy" Aleksandra Forda, "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, a w ostatnich latach "Po sezonie" Janusza Majewskiego, gdzie partnerowała mu Magdalena Cielecka. Występował w najpopularniejszych polskich serialach lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych: "Stawka większa niż życie", "Czterej pancerni i pies" i "Czterdziestolatek". Ostatnio grał w "Złotopolskich", "Klanie" oraz "Na dobre i na złe". Hannę Skarżankę, nieżyjącą już wieloletnią aktorkę Teatru Ateneum w Warszawie, pamiętamy z ról w filmach: "Polowanie na muchy" i "Wesele" Andrzeja Wajdy, "Podróż za jeden uśmiech" Stanisława Jędryki, "Zmory" Wojciecha Marczewskiego, "Miś" Stanisława Barei czy "Dolina Issy" i "Rok spokojnego słońca" Ryszarda Zatorskiego. Joanna Szczerbic grała głównie w filmach Jerzego Skolimowskiego (męża aktorki), były to m.in. "Bariera", "Ręce do góry" oraz zrealizowane już po wyjeździe reżysera za granicę "Krzyk" i "Najlepszą zemstą jest sukces".


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...