Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. AGRESJA

AGRESJA

The Offence
thriller, Wlk. Brytania/USA, 1973, 107 min.
reżyseria: Sidney Lumet
obsada: Ian Bannen, Sean Connery, Trevor Howard, Vivien Merchant
Premiera w Ale kino+: 5.02.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 399 miejsce w rankingu

Pozostająca w cieniu wielkich filmów Lumeta "Agresja" ze znakomitą, niejednoznaczną kreacją Seana Connery'ego, to pierwszorzędne, niepokojące kino odważnie zapuszczające się w mroczne zakątki ludzkiej natury. Connery wciela się w doświadczonego policjanta, który przeżywa załamanie nerwowe i podczas przesłuchania zakatowuje na śmierć podejrzanego.

Detektyw Johnson (Sean Connery) służy w brytyjskiej policji od dobrych dwudziestu lat. Przez ten czas miał do czynienia z niezliczoną ilością morderstw, gwałtów i wszelkiego rodzaju zbrodni. Johnson spotykał ludzi i widział rzeczy, o których większa część społeczeństwa wolałby nic nie wiedzieć. Doświadczenia z policyjnej pracy latami odkładały się w psychice detektywa. W chwili, w której go poznajemy, policjant wydaje się bliski załamania nerwowego. Johnson bierze właśnie udział w śledztwie w sprawie maniaka seksualnego atakującego małe dziewczynki. Ofiarą zwyrodnialca padła już trójka dzieci. Podczas obławy w ręce policji trafia niejaki Kenneth Baxter (Ian Bannen). Zatrzymany mężczyzna jest na razie tylko podejrzany, ale Johnson jest święcie przekonany o jego winie. Bohater zabiera Baxtera do pokoju przesłuchań i postanawia trochę go przycisnąć. Po chwili sytuacja wymyka się spod kontroli; Johnson wybucha agresją i bezlitośnie bije podejrzanego. Skatowany Baxter umiera, a detektyw zostaje zawieszony i oskarżony o morderstwo. Oficer wydziału wewnętrznego, porucznik Cartwright (Trevor Howard) wszczyna śledztwo próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: jak mogło dojść do tego, że doświadczony, ceniony funkcjonariusz mógł stracić panowanie nad sobą i popełnić zbrodnię, która przekreśliła jego przyszłość w policji i podważyła dotychczasowe zasługi.

Amerykański klasyk SIDNEY LUMET, który debiutował w kinie słynnymi "12 gniewnymi ludźmi" (1957), ma w swoim dorobku kilka filmów zrealizowanych w Wielkiej Brytanii. Są wśród nich głośne przeboje, choćby "Morderstwo w Orient Expresie" z 1974, ale również filmy mniej znane - takie jak zrealizowana rok wcześniej "Agresja". To nieco zapomniana, a jednocześnie niezwykle interesująca pozycja w dorobku Lumeta. Reżyser stara się uchwycić mechanizm szerzenia się zła i przemocy. Grany przez Seana Connery'ego bohater pokazany jest jako człowiek, który w pewnym sensie "zaraził" się agresją od ludzi, z którymi stykał się przez długie lata jako policjant. Czy zło jest czymś w rodzaju epidemii? Czy można się nim zarazić? Lumet podobne pytania stawiać będzie w znacznie od "Agresji" głośniejszym, zrealizowanym w Ameryce "Serpico".
SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.