Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. AIMEE I JAGUAR

AIMEE I JAGUAR

Aimée & Jaguar
dramat, Niemcy, 1999, 121 min.
reżyseria: Max Farberbock
obsada: Heike Makatsch, Johanna Wokalek, Juliane Kohler, Juliane Köhler, Maria Schrader
Premiera w Ale kino+: 15.11.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 496 miejsce w rankingu

Wzorowa nazistowska hausefrau i wyzwolona, piękna Żydówka w Berlinie 1942 roku. Namiętny lesbijski romans i niezwykłe uczucie, które zdarzyły się naprawdę.

Lilly Wust (Inge Keller), mieszkanka Berlina, trafia do domu spokojnej starości. Podczas przeprowadzki spotyka dawną znajomą Ilse (Kyra Mladeck), która podczas wojny była wyznaczoną przez państwo opiekunką czwórki dzieci Lilly, wówczas żony oficera Wehrmachtu. Ożywają dawne wspomnienia. To właśnie Ilse ponad 50 lat wcześniej przedstawiła Lilly (Juliane Köhler) piękną, czarnowłosą Felice (Maria Schrader), która we wzorowej, choć niestroniącej od romansów nazistowskiej pani domu rozbudziła homoerotyczne pożądanie. Lilly nie wiedziała jednak, że jej ukochana była Żydówką. W stolicy antysemityzmu Felice czuła się zresztą jak ryba w wodzie. Pracowała w redakcji nazistowskiej gazety, działała w podziemiu i defilowała ze swoimi żydowskimi przyjaciółkami pod nosem gestapo. Jej namiętny romans z Lilly toczył się w cieniu alianckich nalotów i żydowskich pogromów. Lilly rozwiodła się z mężem i przez rok kochanki mieszkały ze sobą jak małżeństwo. Rok, który zakończył się aresztowaniem Felice. Ostatni list od ukochanej Lilly otrzymała w 1945 roku.

Lilly Wust i Felice Schragenheim spotkały się naprawdę w Berlinie w 1942 roku. W listach i miłosnych wierszach nazywały siebie Aimee i Jaguar - stąd tytuł powieści Eriki Fisher, która ocaliła historię Lilly i Felice od zapomnienia. Fisher spędziła wiele godzin na rozmowach z 80-letnią Lilly Wunst oraz z przyjaciółmi i znajomymi obu kobiet. Jej książka przywróciła do życia wydarzenia sprzed pół wieku. Reżyserka Catrine Clay dla stacji BBC zrealizowała dokument "Love Story", w którym pieczołowicie starał się odtworzyć historie romansu Lilly i Felice. MAX FARBERBOCK obie kobiety uczynił natomiast bohaterkami swojego debiutanckiego pełnometrażowego filmu "Aimee i Jaguar". Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za aktorskie kreacje Marii Schrader i Juliane Kohler obraz Färberbocka to przejmujące studium paradoksów wolności i miłości, ale też niezwykły portret dekadenckiego Berlina, w którym niepokoje z powodu bombardowań i niepowodzeń na froncie szły w parze z gwałtownym rozluźnieniem norm obyczajowych. O "Aimee i Jaguar", fenomenalnie oprawionego muzycznie przez polskiego kompozytora, laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka, jeden z polskich krytyków pisał: "Farberbock zaufał tej historii, nie pchał się przed nią z reżyserskimi pomysłami. Nie zepsuł jej, czyli zrobił to, co dobry reżyser zrobić powinien".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...