Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. AJ, CARMELA

AJ, CARMELA

Ay, Carmela!
komediodramat, Hiszpania, 1990, 100 min.
reżyseria: Carlos Saura
obsada: Andres Pajares, Carmen Maura, Edward Zentara, Gabino Diego
Premiera w Ale kino+: 4.04.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 73 miejsce w rankingu

Cień tragicznych lat hiszpańskiej Wojny Domowej często pojawiał się w filmach CARLOSA SAURY - jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego kina, autora "Nakarmić kruki" i "Flamenco".

W czasach dyktatury generała Franco reżyser nie mógł poruszać tego tematu otwarcie i nawiązywał do niego za pomocą aluzji i czytelnych dla Hiszpanów metafor. W nakręconym wiele lat po upadku reżymu filmie "Aj, Carmela" reżyser powraca do problemu wojny, tym razem opowiadając o niej już wprost, bez ograniczeń faszystowskiej cenzury.

Akcja "Aj Carmela" toczy się na froncie Wojny Domowej. Carmela (Carmen Maura), Paulino (Andrés Pajares) i niemy Gustavete tworzą wędrowną trupę aktorów, która zabawia swoimi występami wycieńczonych i głodnych żołnierzy republikańskich. Tymczasem faszyści prowadzą zaciekłą ofensywę i zdobywają przewagę; sytuacja lojalistów z dnia na dzień się pogarsza. Carmela i Paulino postawiają uciekać i poszukać bezpieczniejszej okolicy. Jest już jednak za późno - na samym początku podróży aktorzy znajdują się terenie opanowanym przez frankistów i trafiają do niewoli. W prowizorycznym areszcie spotykają jeńców z Brygad Międzynarodowych, w tym polskiego majora, który robi duże wrażenie na Carmeli. Więźniowie mają zostać wkrótce rozstrzelani. Wyrok nie dotyczy jednak aktorów; faszystowski dowódca zmusza ich, by zagrali wulgarne, antyrepublikańskie przedstawienie dla jego żołnierzy. Paulino wie, że to jedyna szansa na przetrwanie, ale Carmela nie potrafi znieść upokorzenia. Narasta w niej bunt.

W roli Carmeli wystąpiła Carmen Maura, jedna z najciekawszych i najpopularniejszych aktorek hiszpańskich, artystka znana na świecie przede wszystkim ze swojej stałej współpracy z Pedro Almodovarem. Maurze partneruje, obok znakomitego Andresa Pajaresa w roli Paulino, pamiętny z "Karate po polsku" Edward Żentara - charyzmatyczny polski aktor, który tu wcielił się w tajemniczego majora z Brygad Międzynarodowych.
SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.