Ale kino+
alekino+
Film. Akacje

Akacje

Las acacias
dramat, Argentyna, 2011, 83 min.
reżyseria: Pablo Giorgelli
obsada: Germán de Silva, Germán de Silva, Hebe Duarte, Nayra Calle Mamani
Premiera w Ale kino+: 2.08.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu
Akacje
1
2

Poetycki debiut młodego argentyńskiego reżysera Pablo Giorgellego, nagrodzony m.in. na festiwalach w Cannes i San Sebastian. To ciepły, kameralny film drogi, o podróży dwojga zupełnie obcych sobie ludzi z Paragwaju do Argentyny, który podbił serca publiczności 7. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+.

Akacja to drzewo twarde i mocne, ale pełne kolców, które mogą skaleczyć, jeśli za bardzo się do niego zbliżymy. Taki właśnie jest Rubén (Germán de Silva), zamknięty w sobie kierowca ciężarówki przewożącej drewno, udający się w służbową podroż do Argentyny. Wyjeżdżając z Paragwaju zabiera ze sobą Jacintę (Hebe Duarte), która wraz z pięciomiesięczną córeczką Anahí chce dostać się do Buenos Aires w poszukiwaniu lepszego życia. Przypadkowo połączeni przez los bohaterowie nic o sobie nie wiedzą, nie zadają zbędnych pytań, ale w miarę upływu kolejnych kilometrów pozbywają się dzielącego ich skrępowania i dystansu.

"Akacje" - poetycki film drogi, przywołuje na myśl najlepsze dokonania Carlosa Sorina ("Proste historie", "Bombón: El Perro"). To opowieść o trudnej komunikacji z drugim człowiekiem, pokazująca, że wzajemne porozumienie rodzi się często nie tyle w wyniku słów, co drobnych gestów życzliwości. Wspólna podróż zbliża bohaterów do siebie i nieoczekiwanie zmienia ich życie.

W swym debiutanckim filmie, nagrodzonym Złotą Kamerą na MFF Cannes 2011, PABLO GIORGELLI opowiada uniwersalną historię o otwieraniu się na drugiego człowieka i ludzkiej zdolności do przemiany, z pięknymi zdjęciami argentyńskich bezdroży, która zdobyła już uznanie publiczności i jurorów na całym świecie. Poza canneńskim laurem "Akacje" mogą się pochwalić główną nagrodą w sekcji "Horizontes Latinos" na festiwalu w San Sebastian w roku 2011, oraz Srebrnym Kondorem 2012 - czyli nagrodą Stowarzyszenia Argentyńskich Krytyków Filmowych dla Najlepszego Filmu.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem

Film dokumentalny o pisarzu trylogii Millenium Stiega Larssona i jego...


Piknik pod Wiszącą Skałą

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to ekranizacja powieści z lat 60. XIX wieku autorstwa...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...