Ale kino+
alekino+
Film. AKCJA NA MORZU PÓŁNOCNYM

AKCJA NA MORZU PÓŁNOCNYM

ffolkes
thriller, Wlk. Brytania, 1980, 96 min.
reżyseria: Andrew V. McLaglen
obsada: Anthony Perkins, James Mason, Michael Parks, Roger Moore
Premiera w Ale kino+: 24.06.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 44 miejsce w rankingu

Sensacyjny spektakl, w którym naprzeciw terroryzującym Morze Północne złoczyńcom staje niezawodny Roger Moore - legendarny agent 007 - tym razem w roli ekscentrycznego byłego komandosa noszącego osobliwe nazwisko ffolkes.

Dowodzący doskonale wyszkoloną szajką bandytów psychopatyczny terrorysta Kramer (Anthony Perkins) porywa norweski okręt i zmienia go wielką, pływająca bombę. Złoczyńca grozi, że wysadzi w powietrze platformy wiertnicze na Morzu Północnym powodując w ten sposób kryzys w wydobyciu ropy. W zamian za odstąpienie od swojego planu, Kramer żąda astronomicznego okupu. Brytyjski rząd nie zamierza negocjować z terrorystami i wzywa na pomoc niejakiego Jamesa Excalibura ffolkesa (Roger Moore) - ekscentrycznego miłośnika przygód, specjalistę od zadań specjalnych, stojącego na czele prywatnego oddziału byłych komandosów i antyterrorystów. W ffolkesie wszystko wymyka się schematom - począwszy od pisanego z małej litery nazwiska po zaskakujące metody działania. Jednak doświadczony w tajnych misjach Anglik wydaje się jedynym człowiekiem, który będzie w stanie zwyciężyć w śmiertelnie niebezpiecznej rozgrywce z perfekcyjnie zorganizowanymi terrorystami.

"Akcja na Morzu Północnym" bywa nazywana pierwowzorem takich filmów jak "Szklana pułapka", w których akcja zbudowana jest wokół odbijania trudno dostępnych obiektów (wieżowców, samolotów lub, jak w tym wypadku, statków i platform wiertniczych) z rąk zdeterminowanych grup profesjonalnych terrorystów. W odróżnieniu od współczesnych filmów sensacyjnych, obraz ANDREW MCLAGLENA nie epatuje przemocą, przynosi za to sporą dawkę klasycznego brytyjskiego humoru, traktując przygodową fabułę z odrobiną ironicznego dystansu - co zresztą nie przeszkadza wcale "Akcji na Morzu Północnym" trzymać widza w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Gwiazdą filmu był Roger Moore, wówczas etatowy James Bond, który zagrał w "Akcji..." w przerwie między realizacją dwóch kolejnych odcinków przygód agenta 007 - "Moonrakera" i "Tylko dla twoich oczu". Rola Jamesa Excalibura ffolkesa była subtelnym pastiszem postaci 007 - fakt ten sygnalizowało zresztą już samo nazwisko bohatera; początkowe "ffo" wygląda w lustrzanym odbiciu jak "077" co odczytać można jako zaszyfrowaną aluzję do służbowego numeru Jamesa Bonda. W "Akcji na Morzu Północnym" Roger Moore miał godnego siebie przeciwnika w osobie odtwarzającego postać superterrorysty Anthony'ego Perkinsa - aktora, który w pamięci kinomanów na całym świecie na zawsze pozostał szalonym, krwiożerczym Normanem Batesem z hitchcockowskiej "Psychozy".
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.