Ale kino+
alekino+
Film. Akcja pod Arsenałem

Akcja pod Arsenałem


film wojenny, Polska, 1978, 94 min.
reżyseria: Jan Łomnicki
obsada: Adam Ferency, Cezary Morawski, Jan Englert, Magdalena Wołłejko, Mirosław Komarowski, Ryszard Gajewski
Premiera w Ale kino+: 29.01.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 53 miejsce w rankingu
Akcja pod Arsenałem

Nakręcona z niezwykłą dbałością o szczegóły opowieść o jednej z najważniejszych akcji polskiego podziemia podczas II wojny światowej i o mocy przyjaźni wystawionej na okrutną próbę.

Trzej przyjaciele Alek (Ryszard Gajewski), Zośka (Mirosław Konarowski) i Rudy (Cezary Morawski) aktywnie działają w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Ryzykując życie, przeprowadzają akcje dywersyjne. Uczestniczą też w tajnych szkoleniach, by móc podejmować coraz bardziej radykalne działania. Gestapo robi wszystko, by trafić na ślad podziemnej organizacji. Aresztowanie jednego z jej członków okazuje się tragiczne w skutkach dla Rudego. Niemcom udaje się zdobyć jego adres. Podczas rewizji znajdują w domu podejrzanego ślady współpracy z konspiracyjnym podziemiem. Rudy wraz z ojcem zostają aresztowani i wywiezieni na Pawiak, gdzie poddawani są okrutnym torturom. Alek i Zośka są zdeterminowani, by odbić przyjaciela z rąk oprawców. 26 marca 1943 roku udaje im się dokonać czynu niezwykłego - Rudy wraz z 25 innymi więźniami zostaje uratowany.

Scenariusz do filmu "Akcja pod Arsenałem" napisał Jerzy Stefan Stawiński, uczestnik Powstania Warszawskiego, członek armii generała Andersa. Konsultantami na planie byli natomiast Stanisław Broniewski "Orsza" - dowódca tytułowej akcji oraz Aleksander Kamiński, autor słynnej powieści "Kamienie na szaniec". Dzięki współpracy ze świadkami opowiadanych wydarzeń reżyserowi JANOWI ŁOMNICKIEMU ("Jeszcze tylko ten las", "Wielka wsypa", "Szczur") udało się odtworzyć akcję z najdrobniejszymi szczegółami - włącznie z dokładną topografią miasta. W rolach wojujących harcerzy, poza Janem Englertem ("Orsza") i Mirosławem Konarowskim ("Zośka"), wystąpili debiutujący wówczas Paweł Wawrzecki, Adam Ferency i Cezary Morawski.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.