Ale kino+
alekino+
Film. AKOMPANIATORKA

AKOMPANIATORKA

Accompagnatrice
dramat obyczajowy, Francja, 1992, 107 min.
reżyseria: Claude Miller
obsada: Richard Bohringer, Romane Bohringer, Samuel Labarthe, Yelena Safonova
Premiera w Ale kino+: 27.12.2003 r.
343

Przewrotny psychologiczny dramat Claude'a Millera rozgrywa się na początku lat 40 w okupowanej Francji. W kraju panuje bieda i przygnębienie, niektórzy jednak wciąż cieszą się przywilejami i urokami życia.

Do takich osób należy Charles Brice (Richard Bohringer), francuski biznesmen, który robi z powodzeniem intratne interesy z Niemcami i powszechnie uważany jest za cynicznego kolaboranta. Jego żona Irene (Yelena Safonova) jest słynną śpiewaczką, uwielbianą zarówno przez okupantów jak i przez Francuzów. Gwiazda potrzebuje do swoich występów nowej akompaniatorki. Podczas przesłuchań kandydatek, uwagę Irene zwraca młoda, utalentowana pianistka Sophie (Romane Bohringer). Śpiewaczka zatrudnia ją nie tylko w roli akompaniatorki lecz także dziewczyny do towarzystwa. Dzięki Irene, uboga Sophie wkracza w niedostępny jej dotąd świat luksusu, bogactwa i moralnych kompromisów. Pianistka z fascynacją obserwuje rządzące tym światem mechanizmy, rozwijając jednocześnie złożoną, opartą na mieszance miłości i nienawiści relację ze swoją pracodawczynią i jej mężem.

Film CLAUDE'A MILLERA to doskonałe portrety psychologiczne, niespieszna, ale precyzyjna i wciągająca narracja, nietypowy obraz czasów okupacji we Francji pokazany z perspektywy kolaborujących z nazistami elit i wreszcie niepokojące pytania natury etycznej - te wszystkie zalety sprawiają, że "Akompaniatorka" to kawałek dobrego, intrygującego kina. Film został ciepło przyjęty w Francji i nominowany do kilku Cezarów - w tym za zdjęcia niezawodnego Yvesa Angelo. Krytykom podobała się szczególnie rola zaledwie 19-letniej wówczas Romane Bohringer ("Całkowite zaćmienie", "Król żyje"), która wystąpiła tu u boku swojego ojca, Richarda Bohringera.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...