Ale kino+
alekino+
Film. AKT OSKARŻENIA

AKT OSKARŻENIA

Paradine Case
dramat sądowy, USA, 1947, 125 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Alida Valli, Ann Todd, Charles Coburn, Charles Laughton, Gregory Peck
Premiera w Ale kino+: 12.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 511 miejsce w rankingu

Dramat sądowy o niszczycielskiej namiętności i tajemniczej zbrodni - w roli głównej Gregory Peck.

Piękna Madelaine Paradine (Alida Valli) staje przed sądem oskarżona o otrucie swojego męża, niewidomego pułkownika Paradine'a. Wynajmuje adwokata - młodego i szczęśliwego w małżeństwie Anthony'ego Keane'a (Gregory Peck). Ten powoli poddaje się urokowi wdowy i zaczyna - wbrew zasadom etyki - bronić jej za wszelką cenę. Próbuje znaleźć dowody winy młodego lokaja pułkownika (Louis Jourdan), który - jak się okazuje - miał romans z panią Paradine. Ten jednak stanowczo zaprzecza. Oskarżona Madelaine zaczyna manipulować adwokatem, wykorzystując jego uczucie. Keane, który nie umie zapanować nad pożądaniem, dla pięknej kusicielki ryzykuje nie tylko zawodową karierę, ale również małżeństwo.

"Akt oskarżenia", to kolejny po m.in. "Rebece" (1940) i "Urzeczonej" (1945) film ALFREDA HITCHCOCKA wyprodukowany przez Davida O. Selznicka, który wówczas - osiemnaście lat po spektakularnym sukcesie "Przeminęło z wiatrem" - w Hollywood był niemal wszechwładny. Hitchcock podpisał z nim kontrakt w 1939, kiedy opuścił Londyn i przeniósł się do Fabryki Snów. Przy realizacji "Rebeki", jego pierwszego amerykańskiego filmu, dostał dużo swobody, co dobrze rokowało na przyszłość. Film uznano zresztą za bardzo brytyjski w duchu. Później było coraz gorzej, a "Akt oskarżenia" to apogeum napięcia między reżyserem a producentem. Po pierwsze: gatunek. Hitchcock nie lubił dramatów sądowych, ale wreszcie uległ namowom Selznicka i przeniósł na ekran powieść Roberta Hichensa. Po drugie: scenariusz. Napisanie jego Hitchcock powierzył Jamesowi Bridiemu i swojej żonie, Almie Reville, Selznick jednak nie był zadowolony z efektu, więc do pisania - tak jak w przypadku "Przeminęło z wiatrem" - wziął się sam. Podobno codziennie wbiegał na plan z nowych plikiem kartek, czym mistrza horroru doprowadzał do apopleksji. Po trzecie: aktorzy. Twórca "Ptaków" rolę adwokata chciał powierzyć Laurence'owi Olivierowi, ale zagrał go ostatecznie Gregory Peck. Gretę Garbo, którą Hitchcock wymarzył sobie do roli pani Paradine, zastąpiła włoska gwiazda Alida Valli, a Robertowi Newtonowi producent odebrał rolę, aby zagrać mógł ją Louis Jourdan.

Pomimo niechęci do kina sądowego Hitchcock jednak jak zawsze wykazał się maksymalnym profesjonalizmem i oryginalnymi pomysłami. Cała produkcja pochłonęła około 4 milionów dolarów, a najdroższe okazały się sceny sądowe, które reżyser kręcił przy użyciu czterech kamer.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...