Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. AKTORZY PROWINCJONALNI

AKTORZY PROWINCJONALNI


film obyczajowy, Polska, 1978, 104 min.
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: Halina Łabonarska, Jan Ciecierski, Jerzy Stuhr, Tadeusz Huk, Tomasz Zygadło
Premiera w Ale kino+: 11.08.2009 r.
4.75
343
19 głosy | 207 miejsce w rankingu
AKTORZY PROWINCJONALNI

Jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Film, który zwrócił uwagę międzynarodowej krytyki na nowy obiecujący talent z Polski - Agnieszkę Holland.

Akcja toczy się w środowisku teatralnym. Do prowincjonalnego zespołu przybywa reżyser z Warszawy. W jego inscenizacji "Wyzwolenia" Wyspiańskiego rolę Konrada ma zagrać najzdolniejszy aktor teatru, Krzysztof (Tadeusz Huk). Młody artysta szybko orientuje się, że reżyser ze stolicy nie ma pomysłu na sztukę i traktuje pracę na prowincji jak zwykłą chałturę. Kolejne ambitne propozycje Krzysztofa są odrzucane, a zarozumiały warszawiak pokrywa brak koncepcji pseudo-awangardowymi sztuczkami. Krzysztof próbuje się buntować, ale nikt go nie wspiera - konformistycznie nastawiony zespół woli się nie narażać. Sytuacja aktora staje się tym trudniejsza, że rozpada się jego małżeństwo, a zmiany w teatrze, ze względu na lenistwo i tchórzostwo kolegów, wydają się niemożliwe.

Podobnie jak inne obrazy zaliczane do nurtu kina moralnego niepokoju, "Aktorzy prowincjonalni" to opowieść skupiona na etycznych dylematach jednostki starającej się na przekór ogólnemu konformizmowi żyć uczciwie, zachować przyzwoitość i niezależność. Te realistyczne i precyzyjnie skonstruowane psychologicznie filmy nie tylko w drapieżny sposób pokazywały realia schyłku epoki gierkowskiej, lecz także doskonale oddawały ówczesne nastroje - zmęczenie demoralizacją i marazmem dojrzałego PRL, desperacką potrzebę zmiany, która zapowiadała wybuch Solidarności w 1980. Dla wykształconej w praskiej FAMU AGNIESZKI HOLLAND był to film przełomowy. Reżyserka zaczynała karierę jako asystentka Zanussiego i Wajdy, przez wiele lat miała jednak, z powodów politycznych, kłopoty z nakręceniem debiutu. "Aktorzy prowincjonalni", trzeci film fabularny Holland, został dostrzeżony za granicą. Film otrzymał nagrodę FIPRESCI w Cannes. Dwa lata później jej następna produkcja, "Gorączka", zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...