Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. AKWARIUM

AKWARIUM


film szpiegowski, Polska/Niemcy/Ukraina, 1995, 141 min.
reżyseria: Antoni Krauze
obsada: Boris Litwin, Janusz Gajos, Jurij Smolskij, Oleg Maslennikow
Premiera w Ale kino+: 7.10.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 78 miejsce w rankingu

Publikacja "Akwarium" i następnych książek człowieka ukrywającego się pod pseudonimem Wiktor Suworow była na świecie nie lada sensacją. I trudno się temu dziwić, ponieważ autor był zbiegłym na Zachód agentem radzieckich służb specjalnych, a w swoich książkach ujawniał tajemnice radzieckiego wywiadu.

Zagrożony przez własnych zwierzchników Suworow poprosił o azyl w Wielkiej Brytanii. Otrzymał nową tożsamość i żyje wraz z rodziną w ukryciu pod opieką angielskiego wywiadu. W ojczyźnie Suworow otrzymał za zdradę zaoczny wyrok śmierci.

Ekranizacją "Akwarium" zainteresowane były studia hollywoodzkie. Ostatecznie nic z tego nie wyszło; książkę przeniósł za to na ekran polski filmowiec ANTONI KRAUZE. Znany ze znakomitych dokumentów i subtelnych obrazów psychologicznych reżyser (debiutował adaptacją powieści Jana Himilsbacha "Monidło") zrobił film skromny, kameralny i w niczym nie przypominający opowieści o Jamesie Bondzie. Krauze podkreślał zresztą, że w książce Suworowa najbardziej zaintrygowało go właśnie to, jak w małym stopniu działalność prawdziwych szpiegów przypomina spektakularne akcje znane z kina sensacyjnego. Reżyser zainteresowany był raczej psychologicznym wymiarem "Akwarium", a także zawartym w nim studium totalitarnego systemu oraz portretem jednostki, która najpierw przez ten system zostaje wychowana, a potem zdobywa się przeciw niemu na bunt. Film zrealizowany został w koprodukcji z Ukrainą, a Wiktora Suworowa zagrał ukraiński aktor Jurij Smolskij.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...