Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ALBUM POLSKI

ALBUM POLSKI


dramat obyczajowy, Polska, 1970, 135 min.
reżyseria: Jan Rybkowski
obsada: Andrzej Seweryn, Barbara Brylska, Franciszek Pieczka, Jan Machulski
Premiera w Ale kino+: 10.05.2005 r.
4.00
343
8 głosy | 375 miejsce w rankingu

Epicki film o Ziemiach Odzyskanych, nakręcony na zamówienie władz w celu uczczenia 25-lecia powstania PRL.

Para studentów, Anna (Barbara Brylska) i Tomek (Andrzej Seweryn), poznają się w czasie wakacji. Stare zdjęcie z czasów II Wojny Światowej rodzi w bohaterach przypuszczenie, że ich rodziców kiedyś coś łączyło. Anna, studentka dziennikarstwa, postanawia zbadać sprawę i przy okazji zrobić reportaż o losach Polaków, którzy pod koniec wojny trafili na Ziemie Odzyskane. Dziewczyna przemierza wraz z Tomkiem zachodnią Polskę na motorze, zbierając materiały, informacje i prowadząc dziennikarskie śledztwo. W jego trakcie powoli odsłania się historia ojca Tomka - Piotra (Jan Machulski). W czasie II Wojny Światowej Piotr poznał i pokochał matkę Anny - Marię (Barbara Brylska w drugiej roli). Później los ich rozdzielił. Piotr wraz ze swoim oddziałem ruszył na front, a Maria myśląc, że jej ukochany zginął, wyjechała na Ziemie Odzyskane. Po zakończeniu wojny trafił tam również Piotr, lecz oboje nigdy się już nie spotkali.

W "Albumie polskim" plan współczesny przeplata się na każdym kroku z retrospekcjami z czasów II Wojny Światowej. Film z epickim rozmachem przedstawia chaos ostatnich dni wojny, wielką migrację Polaków na tereny poniemieckie, walki z bandami szabrowników i niedobitkami Wehrwolfu, wysiłek ludzi układających sobie na nowo życie na Ziemiach Odzyskanych.

Autorem "Albumu..." jest JAN RYBKOWSKI, reżyser znany między innymi z komediowego cyklu przygód pana Anatola oraz niezapomnianej ekranizacji "Kariery Nikodema Dyzmy" z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej. Scenariusz napisał Jan Frelek - dziennikarz, dyplomata, scenarzysta, poseł na Sejm i członek KC PZPR. Nie był to przypadek; decyzja o nakręceniu "Albumu polskiego" zapadła na wysokim szczeblu władz, które zaplanowały film jako jeden z elementów obchodów 25-lecia PRL.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...