Ale kino+
alekino+
Film. Ale jazda!

Ale jazda!

Interstate 60: Episodes of the road
komedia, USA, 2002, 112 min.
reżyseria: Bob Gale
obsada: Christopher Lloyd, Gary Oldman, James Marsden, Kurt Russell, Michael J. Fox
Premiera w Ale kino+: 19.01.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 43 miejsce w rankingu
Ale jazda!

"Ale jazda!" to brawurowe połączenie kina drogi, realizmu magicznego, baśni dla dorosłych i ironicznej zabawy filmowymi gatunkami. Bob Gale, twórca "Powrotu do przyszłości", zabiera widza w szaloną podróż po nieistniejącej autostradzie. W tej wyprawie towarzyszy nam plejada gwiazd w zaskakujących rolach.

Początkujący malarz Neil (znany z "X-menów" James Marsden) jest zagubionym młodym człowiekiem. Szuka swojej drogi w życiu, wielkiej miłości oraz samego siebie - ale nikt nie potrafi wskazać mu gdzie to wszystko znaleźć. Nikt, z wyjątkiem niejakiego O.W.Granta (Gary Oldman). Ten ekstrawagancki gentleman twierdzi, że posiada moc spełnienia jednego, dowolnego życzenia. Neil postanawia spróbować swojego szczęścia i pan Grant wysyła młodego człowieka w samochodową podróż międzystanową szosą numer 60, której nie ma na żadnej mapie. Ta droga wiedzie do rzeczywistości, w której rzeczy na co dzień niemożliwe są chlebem powszednim. Na Neila czeka wiele niebezpieczeństw i osobliwych postaci. Niektóre z nich chcą bohaterowi pomóc; inne życzą mu jak najgorzej.

BOB GALE przeszedł do historii Hollywood jak człowiek, który wraz Robertem Zemeckisem wymyślił i wyprodukował ikonę kina lat 80. - fantastyczno-naukowy cykl "Powrót do przyszłości". W "Ale jazda!" ten wszechstronny filmowiec proponuje kino drogi, zrealizowane w konwencji baśni dla dorosłych. Gale zręcznie żongluje filmowymi gatunkami; składa hołd twórczości Davida Lyncha i popularnej serii "Twilight Zone"; w "Ale jazda!" nie brakuje również ironicznych nawiązań do "Powrotu do przyszłości". Osobną atrakcją filmu jest obsada - "Ale jazda!" to niezależna produkcja, ale ekran aż skrzy się od gwiazd. Jamesowi Marsdenowi patronuje niezawodny Gary Oldman; na drugim planie i w epizodach zobaczymy między innymi Kurta Russella, oraz pamiętny z "Powrotu do przyszłości" duet Michael J. Fox i Christopher Lloyd. Bob Gale zadbał aby znani aktorzy pojawili się w jego filmie w zaskakujących rolach - pasujących do opowieści, w której nic nie jest tym, czym się wydaje.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...