Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ALEKSANDRA

ALEKSANDRA


obyczajowy, Rosja/Francja, 2007, 95 min.
reżyseria: Aleksandr Sokurov
obsada: Andrei Bogdanov, Galina Vishnevskaya, Raisa Gichaeva, Vasily Shevtsov
Premiera w Ale kino+: 16.09.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 527 miejsce w rankingu
ALEKSANDRA

Trzeci film składający się na cykl KINO MÓWI: KONFLIKTY to prezentowana na festiwalu w Cannes "Aleksandra" w reżyserii Aleksandra Sokurowa.

W "Aleksandrze" Aleksander Sokurow, twórca m.in. słynnej "Rosyjskiej Arki", z zaskakującej perspektywy przygląda się trochę zapomnianemu konfliktowi w Czeczenii. Kino korzystało często ze spojrzenia dziecka, by pokazać wojnę, jako odrealniony świat złej bajki. W swoim filmie, prezentowanym w Canneńskim konkursie, rosyjski reżyser wybiera spojrzenie staruszki. Tytułowa bohaterka pokonała daleką drogę, by zobaczyć się z wnukiem - kapitanem rosyjskiej armii. Rosyjski obóz wojskowy, do którego w końcu trafia, też wydaje się "zapomniany". Żołnierze snują się po nim, jakby zapomnieli, po co tam właściwie są, ledwie widoczni spod grubej warstwy kurzu, a sama wojna ukrywa się pod obozową nudą. Mundurowi zachowują się jak dzieci na przedłużającym się letnim obozie. I jeśli spojrzeć w ich twarze, okazuje się, że rzeczywiście nimi są. Staruszka znajduje z każdym z nich wspólny język równie łatwo, jak z miejscowymi cywilami, a ci, którzy nieraz już zabijali, pozwalają jej się łajać, jak niesforne dzieci. Jej bliskość na krótką chwilę wprowadza niepokojące poczucie normalności.

W rozmowie przed filmem, gościem Maxa Cegielskiego będzie Wojciech Jagielski, dziennikarz, wybitny reportażysta, wieloletni obserwator wojny w Czeczenii. Opowie o korzeniach konfliktu, który rozpoczął się jeszcze w XVIII wieku i o tym, jak wygląda on dziś - kiedy przestały się nim interesować światowe media. Jakie znaczenie dla Federacji Rosyjskiej miał skuteczny opór, który garstka partyzantów stawiła regularnej armii w wojnie na początku lat 90? Jakie społeczne konsekwencje dla ludności cywilnej ma to trwające od lat brutalne zderzenie mentalności? Czy w absurdalnych mechanizmach tej wojny, która stała się od tego czasu także biznesem, można dopatrzyć się jakiejś pokrętnej logiki?
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...