Ale kino+
Kino Mówi: Po Oscarach
Film. ALFIE

ALFIE


komedia, Wlk. Brytania, 1966, 109 min.
reżyseria: Lewis Gilbert
obsada: Julia Foster, Michael Caine, Millicent Martin, Shelley Winters
Premiera w Ale kino+: 12.10.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 469 miejsce w rankingu

Nagrodzona w Cannes, zjadliwa opowieść o cynicznym podrywaczu, w którym ludzkie odruchy budzą się, kiedy na wiele jest już za późno. W roli głównej nominowany do Oscara Michael Caine.

Alfie (Michael Caine), przystojny chłopak z klasy robotniczej, sens swojego życia widzi nie w powolnym wspinaniu się po społecznej drabinie, ale w erotycznych podbojach, które zazwyczaj kończą się na jednonocnej przygodzie. Trzeba przyznać, że Alfie w zdobywaniu kobiet ma wielką wprawę, a w porzucaniu ich - żadnych skrupułów. Seks, przyjemność i dobra zabawa - to jego priorytety. Kiedy jednak Alfie zobaczy dziecko urodzone z jednego z jego romansów i jego kontakt z ojczymem, który teraz je wychowuje poczuje w sobie coś, co do tej pory się nie odzywało. To uczucie pogłębi się, kiedy jedna z uwiedzionych kobiet (do tego mężatka), oznajmi mu, że jest z nim w ciąży. Rasowy podrywacz podejmie wkrótce decyzję o stałym związku. Kiedy jednak wybierze kobietę, z którą będzie chciał spędzić więcej czasu, niż jedną upojną noc, dozna dużego rozczarowania. Okazuje się bowiem, że nie tylko on umie porzucać bez skrupułów.

"Alfie" LEWISA GILBERTA to adaptacja najbardziej znanej sztuki Billa Naughtona, brytyjskiego dramaturga i pisarza, który swoją twórczość związał szczególnie z londyńską klasą robotniczą. Gilbert, który wkrótce potem stał się specjalistą od przygód agenta 007 (zrealizował m.in. "Żyje się tylko dwa razy" i "Szpieg, który mnie kochał") dzięki "Alfiemu" właśnie zyskał uznanie i światowy rozgłos.

Film zdobył specjalna nagrodę jury w Cannes, pięć nominacji do Oscarów, Złoty Glob oraz Baftę. Na sukces filmu złożyła się znakomita kreacja Michaela Caine'a, nominowanego do Bafty i Złotego Globu oraz nagrodzonego przez krytyków z Kansas i przez National Society of Film Critics. Caine spotkał się zresztą później z Gilbertem na planie jego "Edukacji Rity" (1983), za którą aktor otrzymał m.in. swoją trzecią nominację do Oscara - statuetkę przyniesie mu dopiero rola w o trzy lata późniejszym filmie "Hannah i jej siostry" Woody'ego Allena. Na planie "Alfiego" Caine'owi towarzyszyła m.in. Shelley Winters, nieżyjąca już gwiazda amerykańskiego kina, znana przede wszystkim dzięki nagrodzonym Oscarami rolom w takich filmach, jak "Pamiętnik Anny Frank" (1959) George'a Stevensa i "W cieniu dobrego drzewa" (1965) Guya Greena.
SERIALE

Protokolantka

Freya od wielu lat jest protokolantką w wydziale kryminalnym policji w Berlinie..


Ad Vitam

Świat w przyszłości. Ludzkość okryła metodę regeneracji organizmu, która pozwala na życie wieczne.


Fortitude 3

Finałowy sezon "Fortitude" - mrożącego krew w żyłach serialu sensacyjnego z...


Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...