Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ALI

ALI


dramat obyczajowy, USA, 2001, 151 min.
reżyseria: Michael Mann
obsada: Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Will Smith
Premiera w Ale kino+: 10.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 145 miejsce w rankingu
ALI

Biografia Muhammada Alego, boksera wszech czasów, jedynego w historii, który trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag. Jego historię przeniósł na ekran Michael Mann, w roli głównej wystąpił nominowany do Oscara Will Smith.

Kiedy poznajemy tytułowego Alego (Will Smith) nazywa się jeszcze Cassius Marcellus Clay Jr. Pierwsze kroki na ringu stawia w boksie amatorskim, ale mierzy znacznie wyżej, czego zresztą nie kryje. 24 lutego 1964 roku stacza najważniejszą dla rozwoju swojej kariery walkę i - pokonując Sonny'ego Listona - zostaje mistrzem świata boksu zawodowego. Ma 22 lata. Jego zdjęcia po wygranej walce obiegają cały świat, a on zyskuje opinię pyskatego pyszałka. Sportowa kariera Cassiusa przebiega olśniewająco. Sport nie jest jednak jego jedyną pasją. Cassius zaczyna interesować się działalnością Malcolma X (Mario Van Peebles) - radykalnego przywódcy ruchu afroamerykańskiego w USA. Pod wpływem Malcolma X i Ellijaha Muhammada Cassius przechodzi na islam i wkrótce przyjmuje nowe imię Muhammad Ali. Cień na jego przyszłość rzuca powołanie do wojska. Amerykański rząd wprowadza prawny nakaz odbycia służby wojskowej nawet przez artystów czy sportowców. Ali jednak nie przyjmuje biletu na front do Wietnamu. W zamian rząd amerykański pozbawia go prawa wykonywania zawodu. Przez kolejne lata bokser zarabia jako propagator islamu, gra w reklamówkach, czasem występuje nawet na scenie (zagrał m.in. w musicalu "Broadway" jako Buck White). Wreszcie rozpoczyna publiczną walkę w obronie swoich poglądów i prawa do występowania na ringu.

MICHAEL MANN był jednym z kilku reżyserów zainteresowanych przeniesieniem na wielki ekran losów największego boksera wszech czasów. O tę możliwość ubiegali się również Oliver Stone i Spike Lee. To jednak Mann jako pierwszy przekonał producentów swoim scenariuszem, napisanym wraz z Erikiem Rothem. On też zaproponował, aby główną rolę zagrał znany głównie z komediowych ról Will Smith. Aby wcielić się w Muhammada Alego, Smith przygotowywał się rok - przeszedł nie tylko intensywny bokserski kurs, ale także przytył prawie 16 kg, studiował islam i czytał wycinki prasowe poświęcone karierze Alego. Te przypominały sensacyjną powieść z detalami: referowały nie tylko wszystkie skandale i kontrowersje narosłe wokół boksera, ale też jego nieprawdopodobne sukcesy. Muhammad Ali, złoty medalista igrzysk w Rzymie, do dziś pozostaje jedynym bokserem w historii, który trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag, a następnie obronił go 19 razy. W sumie stoczył 61 walk, z czego 56 wygranych. Przegrał jedynie 5 razy. Za kontrowersyjny styl walki (Ali często "zapraszał" przeciwnika do uderzenia, przyjmując wiele ciosów) zapłacił jednak wysoką cenę - w 1984 roku zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona, która złamała ostatecznie jego karierę. Dziś na ringu staje za to córka wielkiego boksera, Laila Ali. Film Michaela Manna zdobył dwie nominacje do Oscara - za fenomenalne role Willa Smitha i Johna Voighta. Voight wcielił się w autentycznego dziennikarza Howarda Cosella, jednego z pierwszych odkrywców talentu Alego.

CIEKAWOSTKI:

Zanim Michael Mann zdecydował się na wyreżyserowanie filmu, kilku innych twórców było zainteresowanych projektem, m.in. Oliver Stone, Spike Lee i Norman Jewison.

Will Smith i Michael Mann byli gotowi zrezygnować z części swego wynagrodzenia, gdyby budżet filmu zwiększył się podczas kręcenia zdjęć.

Zdjęcia do filmu powstawały w 4 krajach: Ghanie, Mozambiku, RPA i USA. Wcielający się w postać George'a Foremana Charles Shufford był prawdziwym bokserem wagi ciężkiej.

Will Smith spędził rok na poznawaniu życia Alego. Obejmowało to treningi bokserskie, naukę o Islamie oraz ćwiczenia nad dialektem. Aktor musiał także przytyć do roli 16 kilogramów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...