Ale kino+
alekino+
Film. Alicja w miastach

Alicja w miastach

Alice in den Städten / Alice In the Cities
dramat, Niemcy, 1974, 110 min.
reżyseria: Wim Wenders
obsada: Lisa Kreuzer, Rudiger Vogler, Rüdiger Vogler, Yella Rottländer, Yella Rottländer
Premiera w Ale kino+: 3.08.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu
Alicja w miastach

Opowieść o niecodziennej przyjaźni niemieckiego dziennikarza i 9-letniej Alicji, którzy starają się znaleźć rodzinę dziewczynki, a przy okazji odbywają podróż w głąb siebie.

Bohaterem filmu jest niemiecki dziennikarz Philip Winter (Rüdiger Vogler), który wraca ze Stanów Zjednoczonych po nieudanym reportażu na temat Ameryki. Czas spędzony w Stanach uważa za zmarnowany, jego jedyna obserwacja na temat tego kraju zamyka się w słowie "pustka" - opustoszałe pokoje hotelowe, monotonne miejskie krajobrazy, ogłupiające programy telewizyjne. Ale jak ciekawie opisać pustkę? W tym kontekście nawet zdjęcia, które robił swoim Polaroidem, wydają mu się bezużyteczne. Niemożność przygotowania materiału uświadamia Philipowi pustkę jego egzystencji, mężczyzna dostrzega, jak bezcelowe jest jego życie. Gdy czeka na lotnisku na odprawę, poznaje podróżującą Niemkę (Lisa Kreuzer) i jej 9-letnią córkę Alicję (Yella Rottländer). Niespodziewanie kobieta znika, prosząc Philipa o zaopiekowanie się dziewczynką. Niecodzienny i wyjątkowo niedobrany duet jest zdany od tej pory na własne towarzystwo. Oboje lądują w Amsterdamie, gdzie rozpoczyna się ich wspólna podróż po obcym mieście. Poszukując krewnych Alicji, Philip nieoczekiwanie wiele uczy się o sobie i odkrywa, że wszystko ma swój sens, jeśli tylko umiemy wsłuchać się w przewrotne podszepty życia.

W 1974 roku WIM WENDERS miał już za sobą tak udane filmy jak oparty na powieści Petera Handke "Strach bramkarza przed jedenastką", nagrodzony FIPRESCI na festiwalu w Wenecji w 1972 roku, czy "Szkarłatna litera". "Alicja w miastach" jest czwartym pełnometrażowym obrazem w dorobku niemieckiego reżysera i pierwszym, w którym przymierzył się do nakręcenia filmu drogi - marzenie to spełnił dekadę później realizując nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Paryż, Teksas". "Alicja w miastach" wpisuje się w tematykę, którą przez lata Wenders konsekwentnie poruszał - samotność w tłumie, odkrywanie siebie na nowo. Na pierwszym planie jawi się piękna i subtelna opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu przeszłości, na drugim - wspaniałe, klimatyczne kadry ukazujące miasto z ich zakamarkami i tajemnicami. Obraz doceniło Niemieckie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, przyznając mu swoją nagrodę dla najlepszego filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...