Ale kino+
alekino+
Film. ALICJA

ALICJA

Alice
komedia, USA, 1990, 102 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Alec Baldwin, Joe Mantegna, Mia Farrow, William Hurt
Premiera w Ale kino+: 3.03.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 533 miejsce w rankingu
ALICJA

W "Alicji" Woody Allen zgłębia świat kobiecej psychiki oddając jednocześnie hołd jednemu ze swoich duchowych mistrzów - Federico Felliniemu. W roli tytułowej ówczesna partnerka reżysera, Mia Farrow.

Alicja (Mia Farrow) wiedzie dostatnie życie u boku męża biznesmena (William Hurt) i dwójki dzieci. Wolny czas, którego ma w nadmiarze, umila sobie zakupami w najmodniejszych nowojorskich sklepach i plotkowaniem z przyjaciółkami. Oprócz tego wiele czasu zabierają jej wizyty u coraz to nowych lekarzy, do których zgłasza się urojonymi przypadłościami. Kiedy uskarża się na powtarzające się bóle kręgosłupa, koleżanki namawiają ją na wizytę u chińskiego lekarza Yanga (Keye Luke). Doktor poddaje Alicję hipnozie a następnie wręcza tajemnicze zioła. Pod ich wpływem bohaterka traci poczucie winy związane z katolickim wychowaniem i wdaje się w chwilowy romans z muzykiem jazzowym (Joe Mantegna). Dzięki działaniu następnych specyfików staje się niewidzialna. Odkrywa niewierność kochanka a chwilę potem własnego męża, prawdziwe oblicze przyjaciółek, nawiązuje też kontakt z duchem swej jedynej prawdziwej miłości (Alec Baldwin). Po poznaniu niewesołej prawdy o sobie i otaczających ją ludziach postanawia całkowicie odmienić swoje życie.

WOODY ALLEN nigdy nie ukrywał fascynacji europejskim kinem. Interesują go szczególnie dokonania Ingmara Bergmana, dzięki któremu nakręcił kameralne dramaty "Wrzesień" czy "Inna kobieta" i Federico Felliniego, któremu zawdzięcza m.in. "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu". "Alicja" to efekt połączenia jego fascynacji obydwoma europejskimi twórcami. Penetruje zakamarki kobiecej psychiki z przenikliwością godną autora "Persony", otwarcie nawiązując przy tym do "Giulietty i duchów" Felliniego z 1965. Historię bogatej mieszczki w średnim wieku, zdradzanej przez męża i niezadowolonej ze swego dostatniego życia, Woody Allen przeniósł na ukochany nowojorski Manhattan. Znalazł też miejsce na rozważania o swoich ulubionych tematach i obsesjach - religii, Bogu, chorobach i śmierci.

Akademia doceniła film przyznając Allenowi nominację do Oscara za scenariusz. Blisko otrzymania Złotego Globu była z kolei Mia Farrow.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...