Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ALTER EGOS

ALTER EGOS


film dokumentalny, Kanada, 2004, 52 min.
reżyseria: Laurence Green

Premiera w Ale kino+: 5.03.2006 r.
343

Wyreżyserowany przez Laurence'a Greena dokument poświęcony RYANOWI LARKINOWI, niezwykłemu twórcy animacji, który zaczynał karierę jako cudowne dziecko kanadyjskiego kina, by skończyć ją w roli bezdomnego narkomana żebrzącego na ulicach Montrealu.

Urodzony w 1943 roku Ryan Larkin dał się zauważyć już jako nastolatek. Utalentowany i wszechstronny artysta nie miał 20 lat, kiedy został zatrudniony w National Film Board of Canada. Tam wziął go pod swoje skrzydła Norman McLaren, jedna z najważniejszych postaci kinematografii kanadyjskiej, autorytet zarówno w dziedzinie animacji jak i klasycznego filmu. McLaren, wyczuwając w młodym człowieku ogromny potencjał, stworzył mu możliwości realizacji własnych projektów. Larkin nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Dwa pierwsze filmy animowane artysty, "Fletnia Pana" z 1965, i o rok późniejszy "Pejzaż miejski", przyniosły młodemu twórcy ogromny rozgłos i uznanie. Larkin był wówczas nazywany "Frankiem Zappą" animacji. W 1969 otrzymał nominację do Oscara za film "Przechadzka". W 1972 zrealizował równie wybitny obraz "Muzyka ulicy". Nikt nie podejrzewał, że będzie to ostatnie (jak dotąd) dzieło zaledwie trzydziestoletniego, stojącego u szczytu sławy twórcy. Tymczasem Larkin popadł w głębokie uzależnienie od kokainy i alkoholu. Z czasem stał się niezdolny do pracy - w latach 70. rozpoczął szereg projektów, ale żadnego nie udało mu się dokończyć. Larkin staczał się coraz niżej. Stracił cały swój dorobek artystyczny, zmuszony był wyprzedać rysunki, rzeźby i prawa autorskie do filmów. Na koniec znalazł się na bruku. Przez rok był bezdomny, później trafił do przytułku. Zerwał z narkotykami, ale nigdy nie udało mu się uwolnić od alkoholu.

O fenomenie Larkina przypomniał światu w 2004 roku "Ryan" - nagrodzony Oscarem krótkometrażowy, animowany film biograficzny w reżyserii Chrisa Landretha (autor tego obrazu również występuje w dokumencie Laurence'a Greena.) Mimo, że zainteresowanie postacią Ryana Larkina ostatnio rośnie, artysta pozostał człowiekiem ulicy i wciąż utrzymuje się przede wszystkim z żebractwa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...