Ale kino+
alekino+
Film. AMARCORD

AMARCORD

Amarcord
komediodramat, Włochy/Francja, 1973, 119 min.
reżyseria: Federico Fellini
obsada: Bruno Zanin, Magali Noel, Nando Orfei, Pupella Maggio
Premiera w Ale kino+: 11.08.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 141 miejsce w rankingu

Podroż Federica Felliniego do krainy własnego dzieciństwa. "Amarcord" jest jeżeli nie najlepszym to na pewno najcieplejszym i najbardziej lubianym filmem wielkiego reżysera. Jest także filmem bardzo osobistym i to nawet jak na dzieło twórcy, który zawsze chętnie sięgał po wątki autobiograficzne. Tytuł "Amarcord" można przetłumaczyć jako "Ja pamiętam" - tak brzmi to wyrażenie w dialekcie regionu Emilia Romagna, z którego pochodził Fellini.

Akcja toczy się latach 30. w Rimini, adriatyckim rodzinnym miasteczku reżysera. Wydarzenia pokazane są z perspektywy dorastającego chłopca, w którym nie trudno domyślić się postaci samego FEDERICO FELLINIEGO. Wraz z bohaterem wchodzimy w świat pierwszych doświadczeń seksualnych, uczestniczymy w życiu jego nieco zwariowanej rodziny, uczęszczamy do rygorystycznej katolickiej szkoły, poznajmy galerię ekscentrycznych postaci, chłoniemy prowincjonalną nostalgię. W tle dostrzegamy też niepokojące widmo faszyzmu - młodość Felliniego przypadała na epokę rządów Mussoliniego. Reżyser przywołuje wspomnienia z lat chłopięcych, ale nie odtwarza ich dosłownie, lecz buduje rodzaj autobiografii mitycznej, w której fakty mieszają się z marzeniami, rzeczywistość ze zmyśleniem, a historia z poezją. W "Amarcordzie" znalazło się wszystko z czego najbardziej słynął Fellini - realizm zderzony z surrealistyczną wyobraźnią, poetycka symbolika, a przede wszystkim radość życia i witalność, którą przesycony jest każdy kadr filmu.

Podobnie jak większość dzieł autora "La Strady", "Amarcord" został obsypany nagrodami. Znalazł się wśród nich Oscar dla najlepszego filmu zagranicznego. Fellini został też nominowany do Nagrody Akademii za reżyserię oraz za scenariusz, który napisał razem z Tonino Guerrą - legendarnym włoskim scenarzystą znanym z długoletniej współpracy z Micheleangelo Antonionim, a później z Andriejem Tarkowskim.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...