Ale kino+
alekino+
Film. AME AGARU

AME AGARU

Ame Agaru
dramat obyczajowy, Japonia, 1999, 87 min.
reżyseria: Takashi Koizumi
obsada: Akira Terao, Mieko Harada, Shiro Mifune, Yoshiko Miyazaki
Premiera w Ale kino+: 27.04.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 182 miejsce w rankingu

Bohaterem "Ame Agaru" jest Misawa Ihei (Akira Terao), urzędnik, który rezygnuje z posady kancelisty, by zostać samurajem. Wędruje od jednej szkoły fechtunku do następnej i wyzywa miejscowych mistrzów na pojedynki.

Z biegiem czasu staje się niedoścignionym szermierzem. Umiejętności nie ułatwiają mu jednak życia. Mimo, że miły i uczynny, Misawa wyrzucany jest ze służby u kolejnych książąt. Pozostaje mu los ronina - czyli bezrobotnego, wędrownego wojownika do wynajęcia.

Z pozoru w filmie dzieje się niewiele. Najważniejszy dla rozwoju fabuły jest dialog nawiązujący do starojapońskiego mondo, czyli klasycznego dialogu Zen, podczas którego jeden z uczestników stawia pytanie na temat buddyzmu, na które drugi odpowiada z pominięciem wszelkiej teorii i logiki w taki sposób, by w rozmówcy wywołać odpowiedź płynącą z głębi serca-umysłu. W "Ame Agaru" pytającą jest żona bohatera, która nie może zrozumieć, dlaczego mąż łamie kodeks honorowy i walczy za pieniądze. Odpowiedź, kryjącą się w postępowaniu Misawy, żona odkrywa przy końcu filmu. Naprawdę liczy się nie samurajski honor, lecz współczucie, które jest najważniejszą buddyjską cnotą Oświeconych.

"Ame Agaru" jest filmem bardzo japońskim i to nie tylko dlatego, że opowiada o samurajach. Prostota i wyrafinowanie zdjęć Masaharu Uedy nawiązują do estetyki klasycznych dzieł japońskiego malarstwa pejzażowego. Doskonałą grę aktorów, Akiry Terao i Yoshiki Miyazaki, cechuje typowa dla Japończyków powściągliwość. Jednak najbardziej charakterystyczna jest konstrukcja scenariusza autorstwa samego Akiry Kurosawy. Film wyreżyserował długoletni asystent mistrza TAKASHI KOIZUMI, który za "Ame Agaru" zdobył nagrodę dla najlepszego debiutanta na festiwalu w Wenecji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...