Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. AMERICAN BUFFALO

AMERICAN BUFFALO

American Buffalo
dramat, Wlk. Brytania/USA, 1995, 84 min.
reżyseria: Michael Corrente
obsada: Dennis Franz, Dustin Hoffman, Sean Nelson
Premiera w Ale kino+: 9.04.2004 r.
343

Zrealizowana w doborowej obsadzie ekranizacja klasycznej, kameralnej sztuki Davida Mameta - wybitnego dramaturga, laureata nagrody Pulitzera, a także utalentowanego filmowca znanego z takich tytułów jak "Dom gry" czy "Hiszpański więzień".

W małym, obskurnym, sklepiku ze starzyzną i antykami dwóch starszych mężczyzn, antykwariusz Don (Dennis Franz) i jego przyjaciel Walt 'Teach' Teacher (Dustin Hoffman), rozmawia o swoim nieudanym życiu i snuje fantastyczne plany na przyszłość. Mimo licznych klęsk, które spotkały ich przez lata, bohaterowie nie poddali się i wciąż śnią swoje "amerykańskie marzenie" - chcą porzucić monotonną egzystencję i dostać się na szczyt. Umożliwi im to kradzież kolekcji monet należących do jednego z klientów antykwariatu. Sklepikarz chciałby do tej roboty wysłać Bobby'ego (Sean Nelson), chłopaka pomagającego mu w prowadzeniu interesu, jednak Teach uznaje ten plan za zbyt ryzykowny i woli wziąć sprawy we własne ręce.

Dramat Mameta bywa porównywany przez krytyków do "Czekając na Godota" - występ w nim uważany jest za prawdziwe wyzwanie dla każdego szanującego się amerykańskiego aktora. Szczególnie rola niepokornego, marzycielskiego Teacha cieszy się opinią bardzo trudnej - swoich sił próbowali w niej na deskach scenicznych artyści tej miary, co Robert Duvall i Al Pacino. W filmie MICHAELA CORRENTE'A w postać tę wcielił się inny wielki gwiazdor - Dustin Hoffman. Jego zagrany bardzo realistycznie Teach jest człowiekiem znerwicowanym i żyjącym w nieustannym napięciu. Specjalizujący się w postaciach outsiderów Hoffman mógł rozwinąć tu pełnię swoich możliwości, zaś w Dennisie Franzu i Seanie Nelsonie aktor znalazł godnych siebie partnerów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...